Moravskoslezský kraj se vylidňuje. Udržet obyvatele má koncept „chytrých měst“

Každoročně se z Ostravy a vůbec celého Moravskoslezského kraje stěhují jinam stovky až tisíce obyvatel. Jednou z cest, jak region zatraktivnit, má být koncept „chytrých měst“ (Smart City), ke kterému se kraj i krajské město připojily. Zavázaly se k podpoře ekologické dopravy, omezování škodlivin v ovzduší i k rozvoji informačních technologií.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Koncept chytrých měst může pomoci třeba při získávání dotací. „Evropa tyto aktivity podporuje, vidí v tom cestu k udržitelnosti měst, vidí v tom cestu ke zvýšení kvality života ve městech,“ zmínil Radovan Polanský, výkonný ředitel uskupení Czech Smart City Cluster.

Ostravě by projekt mohl přinést i několikasetmilionovou dotační podporu. Už dnes se však město snaží region zvelebovat. „Budujeme cyklostezky, napojujeme cestu z centra města s dolní oblastí Vítkovic, kupujeme elektromobily,“ sdělila náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová (ANO).

 

Video Koncept "chytrých měst"
video

Koncept „chytrých měst“

Zdroj: ČT24

V ostravském Národním superpočítačovém centru pracují s nejmodernějšími technologiemi. Právě na ně sází Ostrava i do budoucna. Díky nim by v kraji mohli nalézt práci i lidé, jako je například Ondřej Harkut, který na Vysoké škole báňské studuje aplikovanou fyziku.

Na Ostravsku by dnes zaměstnání podle svých slov sháněl těžko. „Příležitosti, co se týče nabídky práce, nejsou v mém oboru slavné. Nedovedu si představit, že bych tady něco našel,“ sdělil. I proto chce po studiích odjet za prací do Norska.

Odliv mladých lidí z regionu koresponduje s údaji Českého statistického úřadu. Podle nich loni Moravskoslezskému kraji ubylo 4365 obyvatel, což je nejvíce z celé země.

 

Největší podíl na úbytku obyvatel v kraji mělo loni stěhování - z regionu se odstěhovalo o 2681 lidí více, než se do něj přistěhovalo. Také ale o 1684 lidí více zemřelo, než se narodilo. Na konci loňského roku žilo v kraji 1,2 milionu lidí.

O obyvatele přichází Moravskoslezský kraj každoročně. Ve srovnání s rokem 2014 byl ale úbytek vyšší, a to o 209 lidí. V kraji se v porovnání s předloňským rokem narodilo také o 133 dětí méně, když jich na svět přišlo celkem 11 866. Oproti roku 2014 v kraji také o 433 lidí více zemřelo (13 550).

Krajské město Ostrava přišlo v roce 2015 o 1519 svých obyvatel a na konci roku v něm žilo 292 681 lidí. Více lidí z města odešlo, než se do něj přistěhovalo a také počet narozených dětí byl nižší než počet zemřelých.

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 15,6 tisíce na 10,5 milionu lidí. Více lidí zemřelo, než se narodilo, za přírůstkem je tak hlavně zahraniční migrace, ačkoliv byla nižší než o rok dříve.