První podobné cvičení: Praha 2 simulovala velký výpadek pitné vody

Rozsáhlý výpadek pitné vody cvičily Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v pražských Vinohradech a test ukázal, že by zhruba 25 tisíc obyvatel mělo pitnou vodu v případě havárie vodovodu do hodiny. Do ulic by zhruba 220 kubíků dovezlo deset cisteren. Podobné cvičení se uskutečnilo poprvé, vedení Prahy 2 se k němu rozhodlo po loňské havárii vodovodu v Dejvicích, kdy zůstaly bez vody po několik dní tisíce lidí.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) chce v příštích dnech cvičení vyhodnotit – vzniknout by měl seznam míst, kam v případě nutnosti cisterny umístit, a také seznam osob, kterým je nutné pitnou vodu donést přímo domů, protože si pro ni sami dojít nemohou třeba kvůli zdravotnímu stavu.

„U menších havárií si vodu distribuujeme sami. Pokud by došlo k větší havárii, jsme domluvení s Českým červeným křížem, že by nám poslali dobrovolníky,“ dodal generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Praha 2 je první městskou částí, která PVK s požadavkem na tak rozsáhlé cvičení oslovila. „Vyzkoušeli jsme si, jak rychle se sejde krizový štáb, jak nám budou schopní pomoct s informovaností, jak bude fungovat městská policie,“ dodal Mrkos. Podle něj cvičení simulovalo situaci, kdy by třeba vyhořela čerpací stanice na Floře a městká část se ocitla bez vody na několik dní.  

Video Události v regionech (Praha)
video

Do úterního cvičení se zapojily cisterny jen tři

Loni se kontaminovanou vodou otrávily tisíce lidí

Zhruba stejně velký počet obyvatel jako v úterý na Vinohradech zásobovaly loni PVK nouzově po dobu čtyř dnů v Dejvicích a Bubenči. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry tam tehdy onemocnělo přes čtyři tisíce lidí, z toho 33 skončilo se střevními potížemi na nemocničním lůžku. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.

Příčinou havárie byl průsak z kanalizace, která vedla nad vodovodními trubkami. Kanalizace totiž pochází už z roku 1925, ale vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. O křížení prý nebyla žádná zmínka v projektové dokumentaci ani v mapách.