Kyjovská nemocnice má nově magnetickou rezonanci. Pacienti už nemusí dojíždět

Spádoví pacienti Nemocnice Kyjov už nemusí jezdit na vyšetření magnetickou rezonancí do Brna nebo Znojma. Nově totiž má přístroj i jejich nemocnice. Zkrátí se jim tak nejen cesta, ale i čekací lhůty. Magnetická rezonance za více než třicet milionů korun je největší investicí nemocnice pro letošní rok.

K přepravě přístroje musela nemocnice využít i jeřábu
Zdroj: ČT24

František Gazda má v kyjovské nemocnici svou ženu. „Manželka v současné době leží na ušním oddělení a bude potřeba v letošním roce provést kontrolu na magnetické rezonanci, tak ji už nepovezu do Brna a kontrola může být provedena tady,“ uvedl. Do nemocnice totiž ve čtvrtek ráno dorazila nová magnetická rezonance.

Protože přístroj váží asi pět tun, byl k jeho přepravě potřebný i jeřáb. V průběhu následujících dvou týdnů budou pracovníci magnetickou rezonanci instalovat. Až po několika zkouškách nemocnice zahájí její zkušební provoz. Vyšetřování pacientů by tedy mělo začít nejspíše začátkem července. „Budeme schopni vyšetřovat pacienty jak hlavou dovnitř, tak nohama dovnitř. To znamená, že hlavně pro pacienty, kteří trpí klaustrofobií, bude vyšetření příjemnější,“ vysvětlil vedoucí pracoviště magnetické rezonance Luboš Látal.

Pracoviště magnetické rezonance vzniká na místě bývalého kožního oddělení poblíž chirurgie i urgentního příjmu. Bylo tak třeba jej upravit. Úpravy vyšly na zhruba deset milionů korun a polovinu z této částky zaplatil kraj. Aby bylo možné přístroj do pavilonu dopravit, museli pracovníci probourat zeď a po jeho instalaci ji budou muset znovu zazdít.

Nová magnetická rezonance bude k dispozici 180 tisícům lidí, pro které je kyjovská nemocnice spádová. Dosud byli pacienti posíláni na vyšetření do Brna nebo Znojma, ale také do jiných krajů. Konkrétně do nemocnic v Prostějově a Olomouci, nebo do Uherského Hradiště. Na vyšetření museli čekat někdy i několik měsíců a také cestovat. „Čekací lhůty jsou až tři měsíce, což v případě akutních potřeb je hodně dlouhá doba a velmi těžce se akutní vyšetření domlouvala,“ vysvětlila ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková.