Teplo ze stejného zdroje je v Hradci výrazně dražší, město tak vydělává miliony

Pardubice jsou lepší než Hradec Králové. Řešení odvěkého dilematu sice neplatí absolutně, jisté však je, že z hlediska tepla jižněji ležící město vítězí. Ačkoli jde o teplo ze stejného zdroje, v Hradci Králové ho přeprodává městská firma a do domácností jde za podstatně vyšší cenu. Společnost Tepelné hospodářství totiž má od radnice úkol vydělat a také tak činí. Každoročně vydělává i desítky milionů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Stejný zdroj, cena o miliony vyšší

V roce 2015 vydělala městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové přes 11,5 milionu korun a za pět let téměř 140 milionů korun. Řada odběratelů tepla to vnímá jako zbytečný přeplatek.

Ředitel společnosti Jiří Seidler však odkázal na vlastníka, tedy město. „Naším hlavním cílem je plnit městskou pokladnu. Tak si to náš akcionář přeje,“ řekl. Také podle primátora Zdeňka Finka (HDK) je postup Tepelného hospodářství správný. „Je to logické. Kde by si na sebe vydělalo?“ podotkl.

Městská firma ale začala potichu ztrácet zákazníky. Existuje totiž možnost kupovat teplo přímo od opatovické elektrárny, tedy stejného zdroje, jehož produkt ale přeprodává Tepelné hospodářství. S elektrárnou se domluvili obyvatelé jednoho domu na sídlišti na okraji Hradce. I když museli slíbit, že o tom nebudou mluvit, zpráva o levnějším teplu se rychle rozkřikla. „V poslední době zaznamenáváme větší počet dotazů, jak se přepojit z Tepelného hospodářství přímo k nám,“ uvedl mluvčí Elektrárny Opatovice Martin Sýkora.

Přímo z elektrárny odebírá teplo řada zákazníků v Pardubicích, ale i v Chrudimi. Ta dokonce opakovaně odmítla distributory, kteří chtěli městu teplo nebo energie dodávat. Také mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek tlumočil názor, že „každý distribuční mezičlánek, který vstoupí do toho procesu obchodu, výslednou cenu zdražuje“. To však v rozhovoru pro ČT zpochybnil ředitel teplárenského odboru ERÚ René Neděla. „Jsou tam další aspekty, které ovlivňují cenu tepelné energie. Pokud oba články, tedy výrobce i distributor, fungují správně, tak může být teplo levnější,“ řekl.

Opatovická elektrárna v minulosti měla zájem o odkoupení královéhradeckého Tepelného hospodářství, to však městští politici odmítli. Když nyní vyšlo najevo, že se – alespoň z hlediska tepla – žije mnohem lépe v Pardubicích než v Hradci, začali měnit názor. „Zadáme si ocenění podniku, abychom měli představu, kdyby nějaké nabídky přišly,“ naznačil primátor Fink. 

Poslední odmítnutá nabídka opatovické elektrárny činila půl miliardy. Nebyla ale první, elektrárna usiluje o hradecké potrubí už léta.