Slyšet bez doplatku umožňuje nový systém kochleárního implantátu

Místo tisícového doplatku – sluch zdarma. To umožňuje neslyšícím nový systém kochleárního implantátu. Jeho zakoupení i následnou obnovu totiž zaplatí pojišťovna. Ředitelka nadace Dar sluchu ale upozorňuje, že cena může ovlivnit kvalitu implantátu. První, kdo nový systém na jižní Moravě nedávno získal, je dvouletý Šimon Škoda.

Malý Šimon se s novým implantátem učí teprve slyšet
Zdroj: ČT24

„Šimonek se narodil o tři měsíce dřív. Už v porodnici nám řekli, že nemá vyvinutý sluch,“ popsal chlapcův zdravotní stav jeho otec Jiří Škoda. To, že Šimon nic neslyší, se potvrdilo po půl roce. „Sami jsme nevěděli, co bude, ale pak jsme zjistili, že jsou alternativy a že se to dá řešit,“ dodal.

Sluch Šimonovi darovali lékaři pomocí kochleárního implantátu. Zatím se s ním učí slyšet. „Systém je unikátní v tom, že jej navrhl výrobce kochleárního implantátu a sluchadel, takže má řadu funkcí, které umožňují, aby spolupracoval zvukový procesor se sluchadlem na druhém uchu,“ vysvětlila lékařka a jednatelka společnosti Abionic Jana Příhodová.

Dodala, že nový systém je ekonomický a ekologický. „To je naší prioritou, protože pacient je na něm závislý celý svůj život,“ konstatovala.

Video Jana Příhodová vysvětluje, jak funguje kochleární implantát
video

Jana Příhodová vysvětluje, jak funguje kochleární implantát

Možnost získat implantát bez doplatku podle Příhodové závisí na dvou faktorech. „Na výrobci a jeho smluvním závazku dodržet cenu a jaká bude výše úhrady od zdravotních pojišťoven. Nyní je taková, že doplatek není,“ vysvětlila. Není ale možné zajistit, že situace bude stejná i za deset let. Po jejich uplynutí je totiž potřeba vyměnit v implantátu procesor.

Právě na jeho výměnu musejí pacienti shánět až 60 tisíc korun. „Když by nebylo nazbyt, člověk si ty peníze musí půjčit,“ uvedl otec Šimona. Právě díky novému typu zařízení si ale půjčovat nemuseli.

Bezdoplatkový kochleární implantát má v Česku zatím devět lidí. Dalších devět set jich žije s jinými typy a padesát z nich na jižní Moravě.