Dotace nejen kotlíkové: Lidé mají zájem o tepelná čerpadla

Lidé, kteří si chtějí díky dotacím Unie vyměnit staré kotle na tuhá paliva za ekologičtější zařízení, mají velký zájem o dražší tepelná čerpadla. Jejich konečný podíl by měl být kolem 20 procent.

„Zatím se ukazuje, že kotlů pouze na uhlí bude jen do 20 procent, což je velmi dobré pro životní prostředí. Dost lidí žádá o samotné kotle na peletky, o tepelná čerpadla a o kombinované kotle uhlí-biomasa,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Plzeňský kraj uzavřel první výzvu kotlíkové dotace. Lidé podali přes patnáct set žádostí. A podle prvních statistik chtějí nejvíc tepelná čerpadla. Díky nim totiž ušetří za vytápění a taky zaplatí o polovinu méně za elektrickou energii. „Majitel čerpadla získá sazbu na elektřinu, která je výrazně levnější a je zhruba na poloviční ceně,“ uvedl jednatel plzeňské firmy AC Heating Lubomír Kuchynka.

Podle Michala Fialy z této firmy, která tepelná čerpadla montuje, mohou mít lidé s některými typy zařízení problémy. Na seznamu Státního fondu životního prostředí je už přes 800 uznaných výrobků. Prodejci se odvolávají na parametry dané výrobcem, ale zákazník by měl vybírat z těch firem, které je skutečně změřily a parametry mohou doložit, řekl Fiala. Na nákup čerpadla a montáž v hodnotě 150 000 korun může žadatel získat dotaci až 80 procent.

Ministerstvo věří, že problematických případů bude málo. Podle Kříže by si lidé měli dát pozor na podezřele levné produkty a zjistit si informace o dodavateli. „Seznam je veřejně dostupný. Pracovníci krajů rozdělující dotace jsou velmi vstřícní a zkušení. Lidé se jich mohou ptát, zda je to zařízení opravdu garantované ze seznamu,“ řekl.

Výměny kotlů jsou v jednotlivých krajích v plném proudu

Cílem ministerstva je vyměnit v Česku do roku 2020 až 100 000 nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu. Na dotace půjde do všech krajů devět miliard korun. O první výzvy krajů byl velký zájem. Jednotlivé kraje v první vlně dotací obdržely na pětadvacet tisíc žádostí. Za rok se rozdělí další tři miliardy korun a o rok později stejná suma.

Video Události v regionech (Praha)
video

Lidé mají zájem o tepelná čerpadla

Výše dotace je od 70 do 85 procent, maximální uznatelné náklady jsou 150 tisíc korun. Cena kotlů se pohybuje od 70 až do 360 tisíc korun. U kotle, který stojí zhruba 300 tisíc, může dotace pokrýt až 127 500 korun.

Instalace kotlů z dotací se začínají rozebíhat i v Královéhradeckém kraji. Většina lidí čekala na oteplení, aby mohli odstavit kotle původní a nahradit je těmi ekologičtějšími. I když je na výměnu dost času, odborníci radí nenechat to na poslední chvíli, na topenáře by potom zájemci mohli čekat delší dobu.

„Riziko spočívá v tom, že ta dotace v podstatě propadá,“ vysvětlil ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký. Kotle na obnovitelné zdroje nemůže instalovat každý topenář. Musí mít certifikát ze speciálního školení a takových lidí je zhruba 1400.