Dětský ostrov zůstává bez dětí – a vedení Prahy 5 se pře s opozicí

Oprava areálu Dětského ostrova, který před třemi lety zalila velká voda, se prodlužuje. Vedení Prahy 5, jež má jeho revitalizaci na starosti, nedávno zásadně změnilo plány obnovy a vedle dětských hřišť vyzvalo k vytvoření prostoru pro kulturní akce. Projekt nyní kritizuje opozice, podle které hrozí komercializace ostrova.

Video Reportáž: Oprava Dětského ostrova se protahuje
video

Reportáž: Oprava Dětského ostrova se protahuje

Dětský ostrov na Smíchově u Janáčkova nábřeží sloužil pro volnočasové vyžití pražských dětí až do povodní v červnu 2013, kdy ho nakrátko zalila rozvodněná Vltava. Praha 5 chystala opravu a v přední části hodlala zřídit několik velkých dětských hřišť, nakoupila na ně i herní prvky za čtyři a půl milionů korun.

Z projektu ale nakonec ustoupila a pořízené prolézačky hodlá umístit na jiná místa; Dětský ostrov by totiž podle starosty Radka Klímy (TOP 09) neměl sloužit pouze dětem: „Do nové studie jsme zadali, aby se Dětský ostrov stal novým centrem pro všechny věkové skupiny a aby se tam mohly kromě dětského hřiště dít i kulturní akce.“

Opozice se bojí komerce

Nová vize páté městské části revitalizaci ostrovního areálu o třetinu prodraží – a zpozdí. Opozice radnici vyčítá důraz, který klade na chystané kulturní zázemí. Na úkor dětí by podle ní totiž mohlo v lukrativní části Prahy sloužit i komerčním účelům. „Odmítli jsme tribuny, které by mohly sloužit ke komerčním aktivitám, a bojíme se, že nastane situace, kdy zde budou organizace, které to budou mít v pronájmu,“ prohlásil opoziční zastupitel z křesťanské demokracie Jakub Suchel.

Podle opozice starosta s novým projektem přišel potom, co se na radnici obrátil spolek nazvaný Park dětem, který se zaměřuje na akce pro rodiny a s přípravou projektu pomáhal. Zástupci spolku nicméně důrazně vylučují, že by na ostrově chtěli podnikat. „Absolutně odmítám, abyste mne zatahoval do politických bojů o Prahu 5,“ prohlásila spoluzakladatelka spolku Park dětem Helena Neumannová.

Domněnky opozice odmítá i starosta, který chce navíc některé námitky kritiků zohlednit. Hřiště se prý zvětší a přesune přímo ke vchodu na ostrov; podle nového projektu se přitom mělo nacházet v zadní části ostrova.