Pražští strážníci už dva roky čekají na nové boty: Vše brzdí spory o tendr

Pražským strážníkům už nejméně dva roky chybí nová obuv. Zakázka za 24 milionů korun už má sice svého vítěze, městská policie ale nechce boty převzít. Tvrdí, že je společnost upravila v rozporu s tendrem. Firma naopak kontruje, že si změnu vymínili sami strážníci. Jejich vedení navíc v úterý vyhlásilo novou soutěž.

Video Reportáž: Vítězná firma a strážníci se vzájemně obviňují
video

Reportáž: Vítězná firma a strážníci se vzájemně obviňují

Nové boty měla dodat firma už letos v březnu, k předání ale dosud nedošlo: „Městská policie nám dala podnět k tomu, abychom změnili torzní systém s tím, že tato bota s torzním systémem je měkká. My jsme nabídli identickou botu, která je ale zpevněná, a je to de facto goretexová bota,“ tvrdí jednatel vítězné firmy Vlastislav Římský. 

Jenže ředitel pražské městské policie Eduard Šuster odmítá, že by policie chtěla zakázku měnit s tím, že by to odporovalo i zákonu o veřejných zakázkách: „My se nechceme nechat vmanipulovat do situace, kdy bychom byli nuceni odebírat zboží, které neprošlo veřejnou zakázkou. Boty, které strážníci nemohli testovat, nebyly vyzkoušené a o jejich kvalitě máme důvodné pochybnosti.“ 

Kvůli sporům už jednatel vítězné firmy podal trestní oznámení. Boty ale strážníci potřebují už teď – proto vedení městské policie vypsalo nové výběrové řízení.