Kvůli sporům TOP 09 se zelenými končí koalice na Praze 5

Radnice Prahy 5 řeší rozpad koalice TOP 09, Strany zelených, KDU-ČSL a ČSSD. Starosta Radek Klíma uvedl, že důvodem rozdělení jsou prý zejména spory mezi TOP 09 a zelenými kvůli hospodaření v městské části. Koaliční smlouvu vypověděla svým partnerům TOP 09. Strana zelených však starostova prohlášení popřela. 

Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Jsem si vědom toho, že každý otřes na radnici vyvolává další vlnu negativního vnímání u veřejnosti. S plným vědomím nepříznivých reakcí jsme však tento krok učinit museli, neboť jsme vázáni slibem voličům a myšlenkou na práci ve prospěch městské části. Další setrvání v již ukončené pravo-levé koalici a spolupráce se SZ jsou pro nás neobhajitelné a nemožné,“ uvedl Klíma. 

Klíma: Zelení pochybili i v hospodaření s byty 

Koalice se podle starosty přela zejména v otázce hospodaření. „Levicový neúměrný a neustálý tlak na utrácení peněz a zatěžování rozpočtu není pro TOP 09 coby konzervativní stranu nadále akceptovatelný,“ sdělil. Nepřijatelné jsou podle něj výdaje na „nekoncepční rozvojové studie a analýzy“. „Na druhou stranu postrádáme aktivní činnost v oblasti územního rozvoje směrem ke státní správě,“ doplnil starosta. Zelení podle starosty pochybili také v hospodaření s byty.

„TOP 09 nám dnes bez předchozích signálů oznámila, že odstupuje od koaliční smlouvy. Tento krok zdůvodnila tvrzením, že při uzavírání koaliční smlouvy byla uvedena v omyl. SZ, ČSSD a KDU-ČSL berou toto oznámení na vědomí, i když je v hrubém rozporu s uzavřenou koaliční smlouvou,“ uvedl místostarosta Petr Hnyk (SZ). 

Koalice se třese už delší dobu

Většinová koalice v Praze 5 se rozpadla poprvé loni, kdy Strana zelených vypověděla ústy místostarosty Lukáše Budína koaliční smlouvu. Důvodem tehdy bylo její údajné porušování ze strany TOP 09 a zároveň někteří poradci, kteří pracovali pro Klímu. Zastupitelé koalice se ale po několika týdnech sporů usnesli, že ji obnoví. Staronová koalice měla v zastupitelstvu většinu 25 ze 45 hlasů.

Volby v Praze 5 vyhrálo ANO. Druhá skončila TOP 09 a třetí SZ. Následovaly ODS, ČSSD, koalice KDU-ČSL a nezávislých, Patrioti - Volba pro Prahu 5 s Demokraty Jana Kasla a Česká pirátská strana. Na radnici vládla koalice od voleb v roce 2014, loni v létě koaliční smlouvu vypověděla Strana zelených, své usnesení ale nakonec odvolala.