Smrky v Průhonickém parku padají kvůli kůrovci k zemi

Smrkové porosty v Průhonickém parku v Praze napadl kůrovec a stromy usychají. Až čtvrtina z více než tří tisíc smrků proto půjde k zemi. Největší kůrovcovou kalamitu v historii parku, který je památkou UNESCO, má na svědomí sucho. „Je to opravdu velká katastrofa,“ uvedl vedoucí správy Průhonického parku Ivan Staňa.

Video Studio 6
video

Smrky v Průhonickém parku padají kvůli kůrovci k zemi

Zatím správa parku pokácela přes 200 smrků. „Letošní sezona je ovlivněna dvěma faktory: loňským extrémním suchem a mimořádně semenným rokem, kdy jsou smrky oslabeny tvorbou semene,“ vysvětlil Staňa. K dalšímu kácení podle něho nejspíše dojde ještě v příštích měsících, především v květnu a červnu.

Kvůli suchu hrozí českým lesům kůrovcová kalamita

V českých lesích letos hrozí největší kůrovcová kalamita za posledních 20 let. Svým rozsahem by se mohla vyrovnat poslední velké kůrovcové kalamitě z první poloviny 90. let minulého století. Kvůli loňskému pro kůrovce velmi příznivému horkému a suchému počasí lesníci letos očekávají meziročně trojnásobné množství kůrovce.

Lesy ČR předpokládají, že na boj s kůrovcem letos vydají rekordních více než 130 milionů korun. V rámci Lesů ČR by mělo být položeno přibližně 200 000 lapáků, což jsou předem pokácené stromy pro odchyt a likvidaci kůrovce. Feromonových lapačů kůrovce lesy rozmístí okolo 36 000 kusů. Podle lesníků je pro eliminaci brouka důležité odchytit maximum kůrovců při jejich jarním rojení.

Smrk napadený kůrovcem
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Kůrovec podle výrobně-technického ředitele Lesů ČR Václava Lidického nejvíce ohrožuje smrkové lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje, které jsou dlouhodobě v horší kondici než lesy v jiných částech republiky. „Oslabené porosty jsou pro kůrovce ideálním útočištěm. Pokud se kůrovci přemnoží, mohou napadnout stovky hektarů lesa,“
uvedl Lidický.

Boj s kůrovcem výrazně ovlivňuje počasí, při chladném počasí se brouk nerojí, naopak při teplém se dokáže vylíhnout i v několika generacích.

Loni Lesy ČR vytěžily výrazně nadprůměrný asi jeden milion metrů krychlových kůrovcového dříví. Za úspěch letošního roku budou považovat, když objem kůrovcového dříví nebude vyšší než loni. „V minulých letech se objem kůrovcového dříví pohyboval ve stovkách tisíc metrů krychlových,“ připomněl Lidický. Velké množství kůrovcového dřeva ovlivňuje i trh se dřevem, kdy při velké nabídce dřeva jde jeho cena dolů.