Kunovický výrobce letadel je stále v problémech. Polovina zaměstnanců zůstává doma

Vážné problémy Aircraft Industries, dříve Letu Kunovice, pokračují. Pět set padesát zaměstnanců nechodí do práce a pobírá pouze šedesát procent mzdy. Firma přitom na začátku roku tvrdila, že nucená výluka bude trvat pouze do konce ledna.

Omezení výroby v kunovické továrně na letadla trvá
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Společnost, která čtyřicet let úspěšně vyrábí L-410 se dostala do problémů před pěti měsíci. Omezila proto výrobu. Výluka měla trvat do konce ledna. Polovina zaměstnanců stále zůstává doma.

Dodavatelům dluží desítky milionů korun

Například Aeru Vodochody dluží kunovický výrobce letadel zhruba 40 milionů korun. „Nechtěl bych komentovat přesnou částku. Samozřejmě to způsobuje určité problémy. Vidíme i určité ohrožení celého výrobního programu jako takového,“ řekl Ladislav Šimek, prezident Aero Vodochody.
„My se snažíme, abychom jim v této fázi dodali nějaké díly, aby se výroba nezastavila, a chceme tak pokračovat dál,“ doplňuje Josef Vavřík, jednatel další společnosti Aeroprofil Strážnice.

Kunovická firma má většinového ruského vlastníka a už dříve se spekulovalo o tom, že chce výrobu převést do Ruska. Jeden ruský internetový server na začátku dubna uvedl, že ve Sverdlovské oblasti začala stavba montážního závodu, ve kterém se budou vyrábět letadla L-410. Vedení Aircraft Industries se k tomu odmítlo vyjádřit. Informace o přesunu výroby do Ruska se dostala i k odborům. Ty to považují za neakceptovatelné. „Zachování těchto high-tech technologií je pro nás klíčové. Přestěhování tohoto velmi úspěšného modelu bych považoval za zásadní ztrátu pro český průmysl,“ komentoval situaci Josef Středula, předseda Českomoravské komory odborových svazů.