Z Bulovky opět jezdí náklaďáky plné odpadu - nelegální skládka má zmizet do léta

Auta začala odvážet haldy odpadu z nelegální skládky v Bulovce na Frýdlantsku. Ta by tak měla zmizet po více než deseti letech. Už zhruba před rokem se o likvidaci zhruba poloviny odpadu postarala německá strana. Na místě ale stále zůstává zhruba 4,5 tisíce tun starého textilu či plastů. O náklady ve výši necelých osmi milionů se podělí stát a Liberecký kraj, obec by na to ze svého rozpočtu neměla. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Zbylý odpad má zmizet do konce července

Nelegální skládka vznikla v areálu bývalého zemědělského podniku v Arnolticích. Odpady tam byly naváženy od roku 2004 údajně k recyklaci. Jenomže podle odhadů bylo zpracováno a využito jen si 500tun, dalších 9000 tun tam zůstalo uskladněno.

O likvidaci odpadu se postará chrudimská firma Vodní zdroje Ekomonitor, která zvítězila ve veřejné soutěži. Ve čtvrtek začala z areálu odjíždět první auta plně naložená odpadem na 20 kilometrů vzdálenou skládku ve Větrově. Jen zhruba polovinu zbylého odpadu bude totiž možné spálit ve spalovně. „Firma má čtyři měsíce na likvidaci skládky, součástí prací dodavatele je i vyklizení celé lokality “ doplnil supervizor projektu Karel Bydžovský.

„Mám velkou radost, že to bude pryč a ještě větší radost budu mít v tom červnu, červenci, až to bude úplně prázdné,“ řekla starostka Bulovky. Skládka podle ní působila nepořádek v obci, odpadky roznášel vítr i různí nenechavci. „Bylo tu i nebezpečí znečištění povrchových vod, protože byla zavezena silážní jáma,“ řekla Šidlová.

Skládka také několikrát hořela. „První požár se podařilo uhasit ihned, další dva požáry nás obtěžovaly zhruba dva měsíce, kdy to pořád doutnalo a znečišťovalo prostředí,“ popsala problémy se skládkou starostka. Po odklizení odpadu bude ještě třeba prověřit, kam natekla voda z hašení požárů, která se smíchala s nebezpečnými látkami a zatekla do jímek a sklepení.

/*json*/{"map":{"lat":50.981680000338066,"lng":15.120875449999971,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.96945434551361,"lng":15.124053955078125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/