O budovu Kliniky žádá ministerstvo práce – chce tam přesunout projektové zaměstnance

O budovu žižkovské Kliniky požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chce využít jako administrativní budovu pro zaměstnance ministerstva i Úřadu práce, informoval server Lidovky.cz. Aktivisté, kteří budovu obsadili, přitom chtěli převod Kliniky na hlavní město - ve čtvrtek o tom debatovali pražští zastupitelé, ale žádné usnesení nepřijali.

Zabedněná výloha v sociálním centru Klinika na pražském Žižkově
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šrámek

Aktivisté z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014 a poté ho dostali na rok vypůjčený od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jenže úřad letos výpůjčku neprodloužil s tím, že je budova zkolaudována jako plicní sanatorium. Od 3. března jsou tak aktivisté na Klinice nelegálně.

Ministerstvo práce požádalo o objekt 17. března: „Vládní dislokační komise následně rozhodla o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV, a to s podmínkou, že objekt bude bez osob – míněno bez stávajícího protiprávního užívání,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Do budovy by MPSV a Úřad práce měly přestěhovat své projektové zaměstnance.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce spadá i školství, aktivistům nabídl budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4. Tuto nabídku ale aktivisté odmítli.