Lanovku na Ještěd čeká výměna lana – výluka bude delší

Turisté mířící na dominantu Libereckého kraje musí počítat s výlukou kabinové lanovky, která začne v pondělí a potrvá dva týdny. Znovu se lanovka rozjede v pondělí 18. dubna. Jde o pravidelnou odstávku před letní sezonou, letos ale bude o týden delší kvůli výměně lana.

Dolní stanice
Zdroj: ČT24 Autor: Milan Dolejší

Lanovka prochází revizí dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Jarní odstávka obvykle trvá týden, letos se ovšem prodlouží: „V prvním týdnu budeme vyměňovat lano, ve druhém pak proběhne klasická jarní revize,“ vysvětluje přednosta lanové dráhy Vladimír Štěpán.

Součástí odstávky bude tradičně také nácvik evakuace z kabiny uvázlé na trati. Do cvičení se v pátek 15. dubna zapojí i drážní hasiči, v nejvyšším bodě se totiž lanovka dostává až 30 metrů nad zem.

Od modernizace lanovky v 70. letech minulého století ale zatím nebylo nutné pasažéry z kabiny evakuovat. Pokud by se tak stalo, ve většině případů by si byl schopen poradit sám průvodčí lanovky. Cestující by postupně spouštěl po laně na zem.

Dvoukabinová lanovka jezdí na vrchol 1012 metrů vysoké hory od roku 1933, v letech 1971 až 1975 prošla modernizací. Když se po čtyřleté rekonstrukci znovu rozjela, přepravila za jediný rok rekordní počet 600 tisíc turistů. Loni se ji svezlo necelých 300 tisíc, což bylo nejvíc za posledních osm let. Lanovka je dlouhá 1188 metrů, dolní stanice stojí v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní o 400 metrů výš. Kabiny dosahují rychlosti deset metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu), patří tak k nejrychlejším v Česku.