Lidé v žižkovské Klinice nic nespáchali, míní policie

Tím, že zůstávají v objektu bývalé polikliniky na pražském Žižkově, se podle policie její bývalí nájemci nedopustili přestupku ani trestného činu. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který reprezentuje vlastníka, na policii neměl obracet a využít raději jiných, občanskoprávních prostředků, které měl.

Na ukončení vyšetřování událostí na Klinice poté, co skončila smlouva o výpůjčce, upozornil server Aktuálně.cz. Policisté však konstatovali, že lidé, kteří v objektu zůstávají, nenaplnili skutkovou podstatu přestupku ani trestného činu.

„Prověřili jsme celou situaci po podání ÚZSVM. Úřad postupoval ukvapeně, aniž by uplatnil všechna svá práva v rovině občanskoprávní,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Squatteři  obsadili budovu v Jeseniově 60 na Žižkově na konci listopadu 2014. Vláda později souhlasila s tím, že aktivistům budovu vypůjčí. Smlouva, která byla uzavřená do doby převodu budovy na jiného majitele nebo nejvýše na jeden rok, skončila o půlnoci 3. března. ÚZSVM zdůvodnil ukončení výpůjčky kolaudací budovy, která podle úřadu neodpovídá činnosti komunitního centra. Lidé z Autonomního sociálního centra Klinika však v ní zůstali.

Policisté kromě obývání Kliniky prověřují také údajné výhrůžky smrtí starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové (TOP 09), o nichž informoval server Lidovky.cz.