ODS se stáhla z jednání o pražské koalici s ANO

Pražská ODS již nebude jednat o vytvoření koalice s ANO, ČSSD a Trojkoalicí, která by dalšího dva a půl roku řídila hlavní město. Konec jednání má podle předsedy městské organizace Filipa Humplíka jednomyslnou podporu zastupitelského klubu a schválila ho také regionální rada.

„Klub zastupitelů ODS hlavního města Prahy se nebude podílet na koalici s hnutím ANO,“ uvedl Filip Humplík. Občanští demokraté by podle něj jinak převzali „zodpovědnost za paralýzu a nefunkčnost Prahy“, kterou považuje za důsledek nyní již rozpadlé koalice, ve které byly ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, STAN a SZ).

Případné obnovení původní koalice je matematicky možné i bez ODS. V 65členném zastupitelstvu mají zbylé tři strany, se kterými ODS přestala vyjednávat o nové koalici, těsnou většinou 33 hlasů. Rok existence původního spojení ANO, ČSSD a Trojkoalice ale poznamenala řada sporů a vše vyvrcholilo vzájemným odvoláváním radních. Díky tomu již déle než čtyři měsíce má Praha pouze sedmičlennou radu a čtyři křesla zůstávají prázdná.

ODS ukončila jednání s ANO a jeho partnery poté, co jí TOP 09 koncem února nabídla v případné společné koalici post primátora pro Bohuslava Svobodu (ODS). „Věříme, že tento vstřícný krok přispěje k jednání a hlavně povede k vytvoření nejsilnější platformy v rámci zastupitelstva a ke stabilní správě našeho hlavního města,“ uvedl zastupitel Jiří Nouza (TOP 09). Taková varianta ale stále naráží na nedostatek hlasů v zastupitelstvu.

Již v lednu se TOP 09 pokusila sestavit koalici, ve které by kromě jejích zástupců byla i Trojkoalice, Piráti a Nezávislí (klub Tomáše Hudečka, který vystoupil z TOP 09) a bez účasti v radě ji podporovala ODS. Nezávislí ale nakonec z chystané koalice vycouvali.