Zabil hledače pokladů, protože se bál, že v Klánovickém lese najde jeho lup

Pražská policie obvinila padesátiletého lupiče z vraždy v Klánovickém lese. Na oběť – hledače pokladů, který lesem v červnu 2014 procházel s detektorem kovů – údajně pachatel narazil náhodou. Třiatřicetiletého Uzbeka zastřelil, protože se obával odhalení své skrýše, kde schovával hotovost a šperky. O den později se k mrtvole vrátil a zapálil ji, aby zahladil stopy. Hrozí mu až výjimečný trest, uvedl šéf oddělení vražd Josef Mareš.

Video Události
video

Události: Klánovický vrah se bál o svůj "poklad"

„Doznal se a při prověrce na místě činu nám ukázal takové podrobnosti, že nemáme pochybnosti o tom, že máme správného pachatele,“ konstatoval Mareš. Skrýš v Klánovickém lese si prý muž před vraždou velmi pečlivě hlídal, docházel tam téměř každý týden. V minulosti už byl dvakrát trestán – jednou v roce 1989 za pokus o vraždu, později za vloupání.

„Motivem trestného činu bylo to, že poblíž místa, kde poškozený hledal artefakty z války, měl obviněný schovaný - jak tomu říkal - poklad.“

Josef Mareš

šéf oddělení vražd

Cesta k dopadení pachatele nebyla jednoduchá. Jediným vodítkem bylo to, že ze zbraně použité k vraždě se střílelo už o půl roku dříve při vloupání do domku v Dolních Počernicích. „Postupně jsme zjistili, že v Praze 8 a 9 bylo obdobně vyloupeno více domků, a proto jsme začali řešit sériového pachatele vloupání. Zjistili jsme podobné případy nejen v Praze, ale minimálně v šesti krajích, a to i osm let dozadu. Vytipovali jsme asi sto případů, kterých se mohl dopustit možná jeden pachatel,“ popsal práci policistů Mareš.

Přímo při činu, ale se špatnou zbraní

Lupič však nebyl v databázi DNA a počínal si velmi profesionálně, takže jediným způsobem, jak ho dopadnout, bylo zadržení přímo při páchání trestné činnosti. Policisté proto od loňského března provedli řadu bezpečnostních akcí a v prosinci se dvěma členům „mordparty“ podařilo lupiče chytit. U sebe měl nejen věci z vloupání spáchaného o několik minut dříve, ale také ostře nabitou zbraň, která se ovšem neshodovala se zbraní použitou v Klánovicích.

Část mužova "pokladu"
Zdroj: Policie ČR

Muž putoval do vazby. Policie mu sdělila obvinění z 25 krádeží vloupáním, skutků ale zřejmě bude několikanásobně více. Koncem února se při výslechu přiznal i k vloupání v Počernicích a byl obviněn mimo jiné z pokusu o těžké ublížení na zdraví, protože při činu postřelil souseda majitelů domu. Toto úterý se pak doznal i ke klánovické vraždě a policisty dovedl na Berounsko k nové skrýši svého lupu, kterému prý říkal poklad. „Bylo tam přes 1,2 milionu korun v hotovosti, valuty, několik kilogramů zlatých šperků a mincí a pět střelných zbraní včetně nábojů,“ uvedl Mareš.

„Věci byly zakopané v kontejnerech a dost dobře ukryté, těžko by tu aktuální skrýš někdo našel,“ podotkl. Pachatel si podle něj schovával lup v lese, protože se vzhledem ke své trestní minulosti obával domovních prohlídek.

Policisté loni v říjnu oznámili, že anonymní dárce nabídl za informaci vedoucí k odhalení pachatele vraždy odměnu v řádu desítek tisíc korun. Odměna nikomu vyplacena nebyla. Po nálezu mrtvoly prováděla policie v lese na okraji Prahy několik rozsáhlých pátracích akcí, kterých se účastnily i stovky policistů.

Kriminalistům se daří 

Po odhalení klánovického vraha přišel včera další úspěch prvního oddělení - vyřešení vraždy bezdomovce na hlavním nádraží, tedy opět z roku 2014, ze kterého zbývají ještě tři nejasné případy.

„Jsem přesvědčen, že to objasníme, ale jestli to bude v dohledné době, za rok nebo za dva, nevím. Ta práce spočívá v tom, že stále porovnáváme případy a stopy,“ dodává náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal. 

Podle pražských kriminalistů byl předloňský rok výjimečný počtem vražd bez jasného motivu. Loni, kdy bylo v celé zemi nejtěžších trestných činů rekordně málo, už převažovaly vraždy motivované osobními vztahy a potyčkami pod vlivem alkoholu nebo drog.