Příklad Kuřimi. Ve zveřejňování smluv není problém, říká starosta

Předseda vlády Bohuslav Sobotka před rokem vyzval starosty měst a obcí, aby nečekali na zavedení registru smluv a začali smlouvy, které uzavírají, zveřejňovat sami a dobrovolně. Obávané obtíže to nezpůsobí ani podle starosty Kuřimi Drago Sukalovského, jehož město smlouvy zavěšuje na web už pět let. Celý proces je otázkou několika málo desítek minut.

Parlament schválil zákon o registru smluv loni v listopadu a v platnost vstoupí v polovině letošního roku; stát, kraje, větší obce a další organizace budou mít povinnost zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Cílem je zajistit větší transparentnost státní správy a samospráv.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) ovšem ještě před přijetím zákona o registru vyzval loni v březnu ministry a centrální úřady, ať neprodleně začnou zveřejňovat všechny nové smlouvy nad 50 tisíc korun; k iniciativě by se postupně mohly připojit i kraje a větší města a obce.

Samosprávy se totiž k podobnému kroku mnohdy zdráhaly, argumentovaly byrokratickou záležitostí i tím, že odhalení některých městských smluv může radnici obchodně znevýhodnit. Od poloviny roku je ovšem k publikaci smluv s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH zavazuje zákon – a podle starosty Kuřimi Drago Sukalovského (STAN) se není čeho bát.

Zveřejnění smlouvy zabere cirka půl hodiny

Jedenáctitisícové město na jihu Moravy zveřejňuje smlouvy už od roku 2011 a zaměstnanci vše zvládnou během své běžné pracovní činnosti. „Smlouvu připraví ke zveřejnění úředník, který má na starosti její uzavření, následně ji anonymizuje (kvůli ochraně osobních údajů), naskenuje, vyplní hlavičku a odešle informatikům. To bývá činnost na deset až třicet minut. Samotné zveřejnění mají na starost naši informatici, což je desetiminutová záležitost,“ uvedl Sukalovský ve vysílání ČT24.

Video Starosta Kuřimi: Ohlasy na zveřejňování smluv jsou pozitivní
video

Starosta Kuřimi: Ohlasy na zveřejňování smluv jsou pozitivní

Starosta Kuřimi: Ohlasy na zveřejňování smluv jsou pozitivní

Kuřim předběhla většinu obcí a měst v Česku

Radnice ročně uzavírá 110 až 180 smluv a zveřejnilo jich už 1646. Podle starosty kuřimský registr za dvanáct měsíců eviduje kolem sedmi a půl tisíce přístupu, často od firem, které neuspěly ve výběrových řízeních a chtějí zkontrolovat, zda byly podmínky zakázky dodržené. Registr se navíc stal praktickým pomocníkem pro úředníky, kteří díky němu nemusí vyhledávat smlouvy v archivu.

Po zavedení centrálního registru změnu nečeká. „Technické řešení by mělo být takové, že celý postup zveřejňování uděláme jen jednou a rozeslání na všechna místa, kde by smlouvy měly být zveřejněny, bude záležitostí našeho informačního systému,“ prohlásil.