Náměstí ve Šlapanicích změní podobu. Nový městský mobiliář navrhují studenti

Nové náměstí, lavičky i zastávky hromadné dopravy. Šlapanice u Brna chtějí změnit podobu centra. Radnici vadí, že je veřejný prostor různorodý. Místo externí firmy ale město požádalo o vytvoření návrhů brněnské studenty designu. Ti tak získají potřebnou praxi a obec ušetří. 

Nový mobiliář pro Šlapanice navrhují studenti
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Brněnské studenty  město oslovilo jen z jednoho důvodu - chtělo ušetřit. „Jeden návrh od firmy by stál třeba padesát tisíc a tady jich je dvanáct zadarmo,“ vysvětluje starostka Šlapanic Michaela Trněná (Čisté Šlapanice).

Studenti produktového designu navrhují novou podobu náměstí ve Šlapanicích
Zdroj: Ateliér produktového designu, FaVU VUT

Na nové podobě náměstí ve Šlapanicích pracuje osm studentů Vysokého učení technického od loňského října. Je mezi nimi i Eva Štechová. Její návrhy doteď končily ve školních archivech. Ten nejnovější by mohl najít reálné uplatnění. „Projekt byl pro mě jiný ve dvou věcech. Dělali jsme ho pro konkrétního zadavatele, takže jsme byli omezeni finančně i materiálně, a za druhé jsme pracovali v týmech,“ vysvětluje Eva Štechová.

Video Studenti pracují na návrzích městského mobiliáře
video

Studenti pracují na návrzích městského mobiliáře

Teď je dvanáct studentských modelů vystavených na městském úřadě. Místní je mohou také rovnou připomínkovat, a to až do 12. března. Poté se sejde výběrová komise, vybere vítěze a s ním bude dopracovávat návrhy. O samotnou proměnu modelů ve skutečnost ale město požádá profesionály. První nové lavičky by se v ulicích Šlapanic mohly objevit na podzim tohoto roku. Stejný postup se loni vyplatil i Bojkovicím na Uherskohradišťsku. Podle návrhu vysokoškoláků tady postavili své vůbec první náměstí.