Oživení opuštěných Fuchsových lázní? Brno zvažuje jejich výpůjčku

Cenné ale zchátralé lázně v brněnských Zábrdovicích možná opět ožijí. Rada města totiž zvažuje jejich výpůjčku iniciativě Kulturou proti chátrání. Ta by v opuštěné budově chtěla pořádat například divadelní představení nebo přednášky. Ne všem se ale záměr města zamlouvá.

Lázně chátrají už několik let
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Místo sauny – přednáškový sál. Iniciativa Kulturou proti chátrání už má první nápady, jak funkcionalistické lázně opět oživit. „Byly by tu kurzy, workshopy, menší promítání, diskuzní skupiny,“ vyjmenoval při prohlídce objektu Jan Šerek z organizace Kulturou proti chátrání. Dodal, že už má i odezvy od místních organizací, které by se rády zapojily do zamýšlených aktivit.

Zájem o využití bývalých šaten nebo sauny projevili různí umělci i třeba skauti. Veškeré aktivity v budově ze třicátých let musí schválit památkáři – a jednání jsou na úplném začátku. Už nyní se ale kolem oživení budovy vede diskuze. Vedení židenické radnice požádalo město, aby pro plánované aktivity hledalo i jiná místa.

Podobně vnímá situaci i bývalý starosta Židenic Karel Bernášek (ČSSD). „Vybrali si lokalitu, která pro tento záměr není dobrá. Určitě by se našly v Brně i jiné objekty, kde by byli efektivnější,“ vysvětlil bývalý starosta. Důvodem, proč jsou bývalé lázně pro iniciativu nevhodné, jsou podle jeho slov drobné problémy městské části. „Ať už je to bezdomovectví, drobná kriminalita,“ vyjmenoval.

O výpůjčce rozhodne městská rada 

Dodal, že se mu nelíbí ani postup rady města. Ta totiž podle něj i židenické radnice neinformovala o záměru vedení městské části. Rada zatím schválila jen záměr výpůjčky, ještě ji neschválila, a tak mohl návrh kdokoli připomínkovat. Ozvala se právě městská část Židenice. „Stanovisko jsme dostali, nyní je na radě, jestli nabídku iniciativy přijme,“ vysvětlil vedoucí Odboru správy majetku Magistrátu města Brna Petr Gabriel.

Pokud by se všechny strany dohodly, budova by mohla být přístupná nejen veřejnosti, ale její vedení také návrhům, jak lázně citlivě zrekonstruovat.

Lázně nejde upravovat, pouze udržovat

Ať už z některých místností bude filmový sál nebo dílna, nesmí si je nijak zásadně upravit. Fuchsovy lázně jsou totiž kulturní památkou. „Je to spíše výzva, díky tomu bude centrum zajímavé. Pro ty, kteří by tu chtěli pořádat nějaké aktivity, tak je to spíše ozvláštnění, než překážka,“ vysvětlil.

Překážkou by naopak mohlo být množství peněz na opravu lázní. Iniciativa podle Šerka má prostředky na základní opravy, další budou nejspíše financovat dobrovolnými příspěvky. Město jí nabídlo k pronájmu pravé křídlo městského koupaliště.  

Svému účelu lázně neslouží už zhruba 20 let

Památkově chráněnou budovu se město v minulosti snažilo nabídnout vinařům, akvaristům i kaktusářům. O budovu v dezolátním stavu ale neměl nikdo zájem. Vedení Brna už dříve hovořilo o tom, že by lázním vrátilo původní podobu i účel. Na nutné opravy, ale nemělo peníze. Celková rekonstrukce by totiž stála téměř sto milionů. Před několika lety město nechalo opravit alespoň střechu.

Svému účelu sloužily lázně naposledy před zhruba dvaceti lety. Od té doby chátrají. Ve své době prý byly nejmodernější v Evropě, podle architektů jedna z nejlepších staveb Bohuslava Fuchse.