Ubytovna v Dyjákovicích končí. Desítky lidí měly na vystěhování měsíc

Ticho a zamčené dveře. Ubytovnu v Dyjákovicích muselo opustit zhruba čtyřicet nájemníků. Mezi nimi také Jarmila Kupčeková, která tam žila dva roky. Ubytovnu se rozhodla koupit obec a podmínkou podepsání kupní smlouvy je, že ji současný majitel vyklidí. Radnice zařízení pro sociálně slabé nechce a ani nemůže provozovat.

Ubytovnu v Dyjákovicích muselo opustit téměř 40 lidí
Zdroj: ČT24

Teprve před měsícem se třiapadesátiletá Jarmila Kupčeková dozvěděla, že se musí vystěhovat. Stejně jako ostatní se obávala, že skončí na ulici. Na poslední chvíli se ale provozovatelce ubytovny podařilo nájemníkům sehnat náhradní bydlení. „Jdu do Lechovic na ubytovnu, nikdy jsem tam nebyla, neznám to tam. Byli jsme tu zvyklí, budu na to vzpomínat,“ okomentovala změnu Kupčeková, která v Dyjákovicích žila se svým přítelem.

Dobré vzpomínky si naopak s sebou neodnáší Radek Barbořák. „Bylo to tu zlý, člověk by raději brečel, než by něco říkal,“ shrnul. Na rozdíl od Kupčekové si teď s přítelkyní sehnali vlastní pronájem. „Bude to mnohem lepší. Každý bude mít svoje soukromí. Tady člověk neměl po pravdě nic,“ vysvětlil. Větší soukromí ale není jediný důvod, proč nechce znovu na ubytovnu. „Ze sociálky nám vzali děti, protože podle nich pro ně ubytovna není. Jestli budeme mít svoje zázemí, tak je teď dostaneme zpátky,“ vysvětlil.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Nájemníci se obávali, že skončí na ulici

Na ubytovně žilo celkem 27 dospělých a 9 dětí. Ti ji museli opustit proto, že stávající majitel objektu se s radnicí domluvil před několika týdny na odkupu a provozovatelce vypověděl smlouvu. Obec ale ubytovnu dále provozovat nechce a dokonce ani nemůže. Budova totiž není zkolaudovaná pro trvalé bydlení. V 80. letech v ní pouze přes sezonu přespávali dělníci. Jako ubytovna fungovala od roku 2014.

Starosta Dyjákovic Josef Gajdošík (nez.) uvedl, že není jisté, co se s objektem bude dít. Obec jej může zbourat a pozemky prodat jako stavební parcely.  Nebo budovu opraví, pokud by se jí to finančně vyplatilo. „Střecha je ale v nevyhovujícím stavu,“ vysvětlil starosta. Zatím neví, co by v budově v takovém případě bylo. Konkrétní rozhodnutí zřejmě padne na schůzce zastupitelstva v půlce března, kdy obec podepíše se současným majitelem kupní smlouvu.