Stovky lidí při pochodu Žižkovem podpořily centrum Klinika

Několik stovek lidí přišlo vyjádřit pochodem solidaritu pražskému centru Klinika. Prošli od sídla Kliniky v Jeseniově ulici Žižkovem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) odmítl centru prodloužit smlouvu. Požaduje vyklizení objektu do středy 2. března.

Shromáždění u centra Klinika
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

 „My s úřady pořád jednáme, nicméně to vypadá, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už nad námi zlomil hůl,“ řekl před pochodem člen Kliniky Jakub Ort. Podle jeho slov tomu vše nasvědčuje, lidé kolem centra se proto prý snaží hledat další alternativy. „Protože si myslíme, že tady už nejde jen o dům nebo nějaký zástupný administrativní problém. Jde tady o hnutí, které kolem Kliniky vzniklo. Takže chceme větší politickou podporu a ukázat, že lidé, kteří za Klinikou stojí, si to zaslouží,“ dodal Ort.

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři uklidili a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády původně budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce, nyní ji chce zpět.

V Praze se demonstrovalo i za bezpečnou cestu pro migranty

Přibližně padesátka lidí prošla z pražského Staroměstského náměstí na Kampu, aby především s nápisy Safe Passage (bezpečná cesta) zapojila Prahu do Evropského pochodu za práva uprchlíků. Podle organizátorů se Evropa nesmí uprchlíkům uzavírat a je nutné zastavit obchody pašeráků lidí. Mezinárodní akce se účastní asi stovka měst z 23 zemí světa včetně Kanady či USA. Podle organizátorky Kristýny Boháčové ze studentského hnutí Solidarita přišlo do Evropy na milion uprchlíků a mnoho jich je nezvěstných. Je proto potřeba apelovat na vládu i Evropskou komisi, aby bylo s každým zacházeno jako s člověkem.

Demonstrace na podporu uprchlíků
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

„Motto Safe Passage je skutečně nejvýstižnější pro to, co je nyní potřeba. Evropské státy by měly znovu zajistit bezpečnou cestu pro ženy i pro děti, aby nebyly v ohrožení života. Stejně tak i udržitelné podmínky v táborech, ze kterých lidé odcházejí a zároveň právo na azyl,“ řekla České televizi Boháčová. Každý stát by podle ní měl zaručit člověku přicházejícímu z válečného prostředí právo na azyl s veškerým právním servisem, který daná země nabízí.

Celá akce začala před polednem, kdy se demonstranti vydali Kaprovou ulicí přes Mánesův most na Kampu. Poblíž Mostu Legií demonstraci zakončili vypuštěním papírových lodiček s přáními.