Zemanův kritik Grubhoffer vzdal kandidaturu na rektora Jihočeské univerzity

Současný rektor Jihočeské univerzity (JČU) Libor Grubhoffer nebude svou funkci obhajovat. V pořadí už čtvrté volby rektora se zúčastní stávající prorektorka pro zahraniční činnost Dagmar Škodová Parmová, děkan teologické fakulty Tomáš Machula a rektor soukromé českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií Luboš Pána. Informovala o tom mluvčí JČU Dagmar Dvořáková. Volba nového rektora se uskuteční 3. března.

Libor Grubhoffer na snímku z roku 2012
Zdroj: ČTK Autor: David Veis

Libor Grubhoffer kandidoval ve všech třech dosavadních volbách, které se na Jihočeské univerzitě konaly v prosinci, v lednu a v únoru. Ani na jedné z nich však žádný z aspirantů nezískal potřebný nadpoloviční počet hlasů akademického senátu. 

Škodová Parmová, Machula a Pána zatím na rektora nekandidovali. Všichni tři uchazeči své vize představí veřejnosti na shromáždění akademické obce 1. března.

Grubhoffer je známý otevřenou kritikou Miloše Zemana

Mandát současného rektora končí 31. března. Grubhoffer, jenž univerzitu vede od roku 2012, je známý svou kritikou prezidenta Miloše Zemana. Ten ho opakovaně nepozval na předávání státních vyznamenání, které se koná 28. října, a kam zve většinu rektorů. 

V akademickém senátu JČU, jenž bude nového rektora vybírat, zasedají zástupci všech osmi fakult univerzity z řad učitelů i studentů. Pro nového rektora se musí v jednom ze tří kol vyslovit v tajném hlasování minimálně 21 senátorů. Pokud akademický senát nevybere vhodného rektora do 31. března, povede univerzitu pověřená osoba s omezenými pravomocemi.