Centrum Klinika jedná o prodloužení výpůjčky budovy na pražském Žižkově

Autonomní sociální centrum Klinika jedná o prodloužení výpůjčky budovy bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kde mu v březnu končí smlouva. O budovu měla původně zájem také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nakonec ale od záměru upustila. Zástupci Kliniky proto doufají, že budou jednání s úřady úspěšná. Na začátku února na centrum zaútočili neznámí maskovaní pachatelé.

Zabedněná výloha v sociálním centru Klinika na pražském Žižkově
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šrámek

„Na začátku března nám končí výpůjčka. Podle našich informací GIBS přehodnocuje původní požadavky,“ řekl za Kliniku Arnošt Novák. Mluvčí GIBS Radka Sandorová to potvrdila: „Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, a proto inspekce od původního záměru ustoupila.“

Centrum v budově bývalé polikliniky působí na základě smlouvy rok, má ji vypůjčenou od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno. Další vývoj tak v tuto chvíli nelze předjímat,“ řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Budovu obsadili v roce 2014 squatteři

Opuštěný objekt bývalé polikliniky obsadili koncem roku 2014 squatteři, kteří budovu i její okolí uklidili a začali v ní provozovat sociální centrum. Pak je ale vyvedla policie. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale s povolením vlády nabídl budovu aktivistům k bezplatné výpůjčce.

Centrum funguje bez dotací samosprávy či velkých sponzorů, veškeré práce na domě dělají jeho příznivci svépomocí. Každý den pořádají bezplatné přednášky, jazykové kurzy, divadelní a hudební představení, rukodělné dílny a funguje tu knihovna. Otevřít chtějí také sociální prádelnu a knihařskou dílnu.

Útok maskovaných pachatelů šetří policie

Klinika se však od počátku potýkala s nedůvěrou některých sousedů i žižkovské radnice. Byly i stížnosti na hluk na zahradě. Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci, útok šetří policie. 

Fotografie zveřejněná po útoku na facebookových stránkách centra Klinika
Zdroj: facebook

Na podporu setrvání Kliniky na Žižkově bude v sobotu v Praze i dalších místech v Česku druhý ročník Dne pro Kliniku. Kromě podpory a získání peněz chtějí jeho pořadatelé podpořit i podobné projekty na dalších místech.