Podoba pražské koalice je nejasná, jednají všichni se všemi

Jako by bylo čerstvě po volbách, jednají v pražském zastupitelstvu všichni se všemi. Například dřívější tvrzení Karla Březiny (ČSSD) o možné koalici ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS mírnil večer předseda zastupitelů ODS Filip Humplík. Podle něj není žádná koalice na stole.

Vůbec poprvé od rozpadu koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se úterní schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Původně vedení stran odmítala jednání ANO a TOP 09, společný postup deklarovaly TOP 09 a ODS, stejně tak ČSSD a ANO. Podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka (ANO) ale dohoda platí i nadále.

Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů, které měly společně ANO, ČSSD a Trojkoalice. „Existují asi čtyři možné varianty. Žádná nemá prioritu,“ řekl po jednání ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Jedna z možných cest podle předsedy pražských zastupitelů ČSSD Karla Březiny by mohlo být spojení původní koalice s ODS. Strany se podle něj ale zatím na ničem konkrétním nedomluvily a jednání budou pokračovat. Už večer i Filip Humplík (ODS) uvedl, že žádná koalice zatím není na stole.

„V tuto chvíli řešíme udržení stávající koalice a k tomu hledáme dalšího partnera, kde se dokážeme shodnout na programových záležitostech.“

Jaroslav Faltýnek (ANO)

první místopředseda hnutí

Hnutí ANO předalo ČSSD a ODS seznam svých požadavků, za kterých je ochotno novou koalici vytvořit. Seznam požadavků v uplynulých týdnech předala jednotlivým vyjednávacím týmům také ODS - žádá například snížení běžných výdajů města nebo změnu způsobu financování dopravního podniku.

Rozdělení mandátů v pražském zastupitelstvu
Zdroj: ČT24

Personální otázky a případné složení nové rady strany podle Březiny a Humplíka neřešily. „Žádná jména jsme neřekli a ani jsme žádná nechtěli slyšet. V tuto chvíli jde o to dostat Prahu ze současné situace,“ řekl Humplík. Také podle Březiny je nutné nejdříve vyřešit případné programové shody či neshody.

ANO chce i nadále primátora

Podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka bude toto hnutí chtít, aby primátorem zůstal jejich zástupce. „Mám z jednání dobrý pocit. My, jako ANO, máme jasný cíl postavit koalici, která bude stabilní, pevná, funkční a ve které budeme mít jako vítěz voleb primátora. Jsme zase o krok blíž a opravdu věřím, že se nám to povede,“ uvedl.

Dopoledne se sešli zástupci ANO také s TOP 09, k žádné konkrétní dohodě ale nedošlo. TOP 09 se rovněž sejde ještě s ODS a Trojkoalicí. Podle místopředsedy hnutí ANO Faltýnka ve čtvrtek bude jeho uskupení jednat s Trojkoalicí. „Náš záměr je zachovat původní půdorys a k tomu přibrat nějakého partnera,“ dodal Faltýnek.

Kdy bude nová koalice ustavena a zda se tak stane na únorovém zasedání, zatím ale není jasné. „Uvítali bychom, kdyby na tomto zasedání došlo ke kompletaci rady. Ale vzhledem k tomu, že poslední jednání s ANO a ČSSD bylo minulý týden a od té doby se nic neděje, obávám se, zda je možné koaliční jednání uzavřít do konce února,“ řekla radní Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Původně 11členná rada má nyní pouze sedm členů. „Programová diskuse běží. Za nás doufám, že by to mohlo být ještě tento měsíc,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Video Zprávy v 16
video

V Praze by mohla vládnout koalice ve složení ČSSD, ANO, Trojkoalice a ODS

V Praze by mohla vládnout koalice ve složení ČSSD, ANO, Trojkoalice a ODS

Redaktorka MF Dnes Kateřina Frouzová o koaličním vyjednávání v Praze

 

Během úterního dopoledne se sešli zástupci ANO také s TOP 09, k žádné konkrétní dohodě ale nedošlo. Řekl to opoziční zastupitel Jiří Nouza. TOP 09 se rovněž sejde ještě s ODS a Trojkoalicí.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice skončila na konci loňského října. Od té doby Praze vládne rada, která nemá většinu a místo 11 členů jich má sedm.