Mladecko půjde počtvrté k volbám. Zastupitelstvo se opět rozpadlo

Mladecko na Opavsku nemá ani po třetích komunálních volbách funkční zastupitelstvo. Obyvatelé malé vesnice budou muset znovu k volbán, počtvrté za necelý rok a půl. Zvolení zastupitelé nejsou schopni se domluvit, kdo má obec řídit. Méně úspěšná strana složila mandáty a počet zastupitelů klesl pod zákonné minimum. Podle ministerstva vnitra bude jediným řešení navýšení jejich počtu.

Uskupení nezávislých kandidátů Nové Mladecko a Naše Mladecko získala u opakovaných lednových voleb téměř shodný počet hlasů. Nové Mladecko současné starostky Jany Švejdové dostalo 49,9 procent, Naše Mladecko 50,1. Těsný vítěz měl obsadit tři křesla v zastupitelstvu, druhá strana křesla dvě. Židle jsou ale opět prázdné a vesnice pokračuje v provizoriu, kdy obec nemůže získávat dotace ani rozhodovat o investicích.

Starostka si stěžuje na neférové jednání

Jana Švejdová je starostkou od řádných voleb v listopadu 2014. Od ledna 2015 ale řídí obec v demisi. Sama podruhé rezignovala na zastupitelský post. „Důvodem byl nezájem protistrany o spolupráci. Neměli zájem se sejít před ustavujícím zastupitelstvem. Místo toho obcházeli naše kandidáty a snažili se je přetáhnout, což mi nepřijde jako férové jednání,“ řekla Švejdová z Nového Mladecka.

Video Studio ČT24
video

Redaktor ČT: Volby v Mladecku se musí opět zopakovat

Druhá strana odmítá, že by nekomunikovala. „Snažili jsme se, aby zastupitelstvo fungovalo. Ano, obešli jsme i jejich kandidáty,“ uvedl Pavel Horák z Našeho Mladecka. Ke třem mandátům získalo hnutí jednu zastupitelku konkurenční strany. Když Švejdová ztratila podporu, rezignovala a s ní i všichni náhradníci. Počet zasatupitelů tak klesl pod zákonné minimum pěti členů. Stejně to dopadlo i loni v červenci.

Vítěz voleb neuznává rezignaci náhradnice

Naše Mladecko však tvrdí, že rezignace jednoho náhradníka je neplatná. Druhá strana to odmítá včetně ženy, která funkci složila. „Udělala jsem chybu, kterou jsem však týž den napravila a dodala správný text,“ uvedla náhradnice Nového Mladecka Kateřina Mazurová. Naše Mladecko to ignorovalo a zvolilo si starostou Pavla Horáka. Protože Mazurová odmítla podepsat slib zastupitele, volba neplatí. Spor ohledně rezignace nicméně ještě posoudí ministerstvo vnitra.

Ministerstvo: Řešením bude navýšení počtu zastupitelů

Podle mluvčí ministerstva vnitra Martiny Němcové je v Mladecku jediným řešením navýšení počtu zastupitelů. „Tento model je možné do budoucna zastavit jen tím, že se pro nové volební období zvýší počet zastupitelů alespoň na devět. Méně úspěšná strana pak nebude moci rezignací svých členů vyvolat nové volby,“ vysvětlila Němcová.

Sérii rezignací začala po řádných volbách učitelka Miroslava Blažejová. Mandát složila poté, co nenašla podporu pro urychlené připojení Mladecka k sousedním Jakartovicím, a to hlavně kvůli financování tamní základní školy, do které chodí děti z širokého okolí. Další opakované volby by měly v Mladecku proběhnout letos na podzim.