Kauza ROP Jihozápad: Trnka a Půlpytel definitivně zproštěni obžaloby

Vrchní soud v Praze pravomocně zprostil Jiřího Trnku a Martina Půlpytla obžaloby ze zneužití evropských dotací, kterého se podle spisu údajně dopustili v rámci druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Zamítl tak odvolání státní zástupkyně, jež pro muže žádala tříleté vězení. Soud osvobodil i jejich spolupracovnici Kláru Šťastnou (dříve Böhmovou), pro kterou žalobkyně navrhla podmínku. Státní zástupkyně se odvolávala již podruhé, v prvním případě soud kauzu vrátil Městskému soudu v Praze k novému projednání.

Jiří Trnka a Martin Půlpytel na snímku z března 2012
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Podle předsedy odvolacího senátu vrchního soudu Vladimíra Krále tentokrát soud prvního stupně procesně nijak nepochybil. „Pochybení jsme neshledali ani ve zprošťujícím rozsudku,“ řekl. Nebylo prý prokázáno to, že by obžalovaní svým jednáním sledovali nekalé úmysly.

Bývalému šéfovi Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Trnkovi a jeho kolegům kladla obžaloba za vinu, že v rámci druhé a třetí výzvy ROP umožnili obcházení informačního systému, ve kterém byly hodnoceny jednotlivé projekty.

Na základě Trnkových a Půlpytlových pokynů museli prý pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z nějž bylo možné získat přehled o placení projektů. U zhruba 30 projektů pak podle obžaloby bodové hodnocení změnili a upravené výsledky vložili do oficiální databáze.

Cílem prý bylo zajistit, aby projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty v Jihočeském kraji. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 300 milionů korun. Obžalovaní ale řekli, že jejich snahou byla pouze důslednější kontrola hodnocení dotačních projektů.

Jiří Trnka (vlevo) a Martin Půlpytel (vpravo)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Obhájci ve čtvrtek řekli, že jsou s rozhodnutím soudu spokojeni. „Skončila šestiletá anabáze kriminalizace (Trnkovy) činnosti jako ředitele,“ řekla obhájkyně Jaroslava Krybusová. Advokát Petr Smejkal dodal, že je rád, že skončilo martyrium, kterým museli jejich klienti procházet. Státní zástupkyně se k verdiktu soudu vyjádřit nechtěla.

Soudy řešily i pátou výzvu ROP Jihozápad

Trnka už byl jednou odsouzen za zneužívání dotací v rámci páté výzvy ROP, v roce 2014 dostal tříletou podmínku. Půlpytel byl tehdy obžaloby zproštěn. Prošetřování páté výzvy na dlouhou dobu zkomplikovalo čerpání evropských dotací pro Plzeňský i Jihočeský kraj. Stíháním obou vrcholných manažerů totiž zamrzly stovky projektů.