Šéf tabákového gangu má jít za daňový únik 113 milionů na 9 let za mříže

Za více než stomilionové daňové úniky z tabáku poslal ostravský soud čtyři muže na 5,5 až 9 let do vězení. Skupina dovezla v letech 2011 až 2014 z Itálie na Ostravsko přes 82 tun tabákových listů a tabákového odpadu. Materiál pokoutně upravovala, balila a prodávala jako kuřivo, aniž platila spotřební daň. Nejpřísnější trest soud uložil šéfovi skupiny, který tabákové výrobky také prodával ve svých trafikách a hernách.

Obžalovaný Emil Podhorný
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Skupina využívala podle soudu toho, že surový tabák nepodléhal spotřební dani. Obžalovaný podnikatel Emil Podhorný objednával tabákový odpad a tabákové listy v italské firmě, která legálně vyráběla cigarety, organizoval přepravu do Česka, zpracování i distribuci zákazníkům. Kromě devítiletého vězení mu soud uložil peněžitý trest a zabavil mu majetek za více než deset milionů.

Soud zabavil šéfovi skupiny majetek za 10 milionů

V rodinných domcích nebo garážích v Ostravě i na několika dalších místech v okolí členové gangu tabák řezali, fermentovali, sušili a poté jako balený tabák ke kouření prodávali. Podle soudu vyprodukovali asi 500 tisíc balení. „Tato činnost byla mimořádně rentabilní, protože spotřební daň na pouhém jednom kilogramu tabáku činí 1800 korun,“ zdůraznil státní zástupce Michal Togner.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Redaktor ČT: Soud vynesl rozsudek za daňové úniky z tabáku

 

Na dovozu tabáku a jeho zpracování se podle soudu aktivně podíleli obžalovaní Martin Slovák, Pavel Onderka a Václav Ermis. Slováka a Ondru za to poslal soud na šest let do vězení, Ermise na pět a půl roku. Všichni čtyři se zodpovídají z krácení daně s trestní sazbou až deset let odnětí svobody.

Rozsudek není kvůli odvolání pravomocný 

Celníci skupinu rok sledovali, než ji předali policistům. Hlavní organizátor podvodů Podhorný se na poslední chvíli snažil utéct. V poutech skončil po nebezpečné honičce aut v centru Ostravy. Krajský soud vynesl rozsudek v nepřítomnosti tří obžalovaných. Zastupovali je jejich advokáti. Podobně jako státní zástupce si ponechali lhůtu na podání odvolání.

K soudu přišel pouze obžalovaný Slovák, který se ihned v soudní síni proti verdiktu odvolal. „Soud se dostatečně nevypořádal s rolí jednotlivých obžalovaných a také s tím, k jakému zkrácení daně ve skutečnosti došlo,“ uvedl jeho obhájce Stanislav Brtník. Upozornil například na zjištění celníků, že část dovezeného tabáku byla tak nekvalitní, že se nedala kouřit.

Celníci zmapovali řadu podobných případů. Daňové úniky z ilegální tabákové výroby dosahují až půl miliardy ročně. Od ledna platí novela zákona o spotřebních daních, která nově zavádí daň i na surový tabák. Cílem je hlavně omezit daňové úniky. Zdaněný je nyní stejně jako jemně řezaný tabák určený ke kouření.