Účetní obviněný z vraždy podnikatele zpronevěřil 25 milionů

Šestačtyřicetiletý účetní, který je obviněn z prosincové vraždy podnikatele v Trutnově, také podle policie z účtů svých klientů zpronevěřil kolem 25 milionů korun. Peníze údajně mimo jiné utratil v hracích automatech. V případě odsouzení hrozí účetnímu za vraždu, podvod a zpronevěru až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Video Události v regionech (Praha)
video

Malá Úpa v Krkonoších přišla o 10 milionů korun

Účetní šestapadesátiletého podnikatele podle kriminalistů ubodal loni 22. prosince. Motivem činu bylo zřejmě to, že muž od firmy oběti podvodně získal několik milionů korun. Podezřelého účetního policie zatkla 25. prosince, soud ho následně poslal do vazby. Údajné podvody a zpronevěru účetního policie odhalila při následném vyšetřování.

Obviněný podle policie získal důvěru lidí, pro které účetnictví zpracovával. Peníze na své účty posílal na základě získaného oprávnění sám nebo mezi platební příkazy připravené k autorizaci přimíchal platby na své vlastní účty.

„Velmi dobře znal mechanismy zúčtování a principy finančních kontrol. Využíval pracovního vypětí a vytížení osob, pro které pracoval. Svoji roli zde tedy sehrála jejich téměř bezmezná důvěra k němu a tím i nepozornost při odsouhlasení jednotlivých platebních příkazů,“ uvedla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. Mezi podnikateli prý měl dlouho pověst velmi kvalitního a precizního účetního.

Někteří podnikatelé však podle policie už v minulosti zjistili, že se na jejich účtech dějí nestandardní bankovní operace nebo objevili nesrovnalosti v účetnictví. Někteří prý i věděli o tom, že účetní propadl hazardu. Policii ale své podezření neoznámili. „Obviněný muž je vždy přesvědčil, že se jedná o chybu, za kterou se velmi omlouvá a okamžitě ji napravil,“ uvedla Ježková. V té době již obviněný podle ní takzvaně vytloukal klín klínem, když vracené peníze bral většinou z účtů dvou firem zavražděného podnikatele nebo z účtu jedné krkonošské obce.

Malá Úpa v Krkonoších přišla o 10 milionů korun

Účetní Michal Voříšek z Trutnova vedl účetnictví pro Malou Úpu od září 2008. Z účtů krkonošské obce od té doby zmizelo deset miliónů korun. Víc než jeden roční rozpočet vesnice se 140 obyvateli. Auditoři z kraje si toho nevšimli. Přišel na to vloni v květnu nový starosta. V březnu 2014 obcí otřásla smt tehdejšího starosty Jana Patzelta (sdružení Za jednotnou Malou Úpu). Policie případ uzavřela jako sebevraždu.