České Budějovice zvažují odkup Pouzarova hokejového centra

Vedení Českých Budějovic navrhlo odkoupit hokejové centrum Jaroslava Pouzara, které se potýká s finančními problémy. Cena za objekt, pozemky i závazky, které má společnost vůči věřitelům, je 71 milionů korun. Záměr ale ještě musí schválit zastupitelstvo. Navíc má město podmínku, že zaplatí jen polovinu dluhů a věřitelé s tím musí souhlasit.

Video Události v regionech (Praha)
video

Budějovice zvažují nákup hokejového stadionu

Hokejové centrum zahájilo provoz před třemi lety, v současnosti ho využívá jak veřejnost, tak mládežnický hokejový klub Českobudějovičtí lvi. Sportovní centrum má i speciální program pro lidi s handicapem. Součástí stadionu je také tělocvična, kde trénují školy. 

Na provoz, tedy na platy, chlazení ledu nebo splácení úvěru si hala vydělá. Nezvládá ale řešit pohledávky věřitelů. Problémy má už tři roky, kdy se zkomplikoval příjem peněz od partnerů a sponzorů: „Problém je, že občanské sdružení dostalo dotaci od ministerstva školství, takže stadion nemůže deset let prodat. Jediná šance, kdy se dotace vracet nemusí - že to koupí město Budějovice,“ uvedl bývalý hokejista z NHL a investor centra Jaroslav Pouzar. 

Město: Stadion by zůstal pro mládežnický hokej i pro veřejnost

Pokud by město získalo hokejové centrum, vedení magistrátu počítá s tím, že by tam zůstal zachován stejný režim. To znamená, že by ledovou plochu využíval mládežnický klub HC Českobudějovičtí lvi i veřejnost. „Nemáme v úmyslu nic měnit,“ řekl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

Podle něj by bylo odkoupení hokejového centra pragmatickým řešení, i z důvodu případného vracení dotace. Vzhledem k zájmu o hokej a bruslení prý město potřebuje zachovat vedle vlastního zimního stadionu se dvěma plochami i Pouzarovo hokejové centrum. Všechny tři plochy jsou totiž zaplněné dlouhodobými pronájmy.

Nejprve ale musí věřitelé souhlasit se snížením dluhu – situaci nechtěli komentovat. Zastupitelé pak před schválením nákupu budou požadovat další informace, důvodová zpráva je prý příliš stručná. Opoziční zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09) se prý bude ptát, na úkor čeho by šlo oněch 70 milionů a jak město vyřešilo rizika vyplývající z insolvenčního zákona. Radní Lucie Kozlová (ANO) uvedla, že by město dokázalo na nákup komplexu sehnat peníze z vlastních zdrojů.