Rekonstrukce za půl miliardy: Klášter v Teplé v novém kabátě

Cheb – Klášter premonstrátů v Teplé prošel rekonstrukcí za půl miliardy korun. Veřejnosti budou nově přístupné např. unikátní historické štoly, ve zrekonstruovaných prostorách vznikne i takzvaná Hroznatova akademie, která bude sloužit jako kulturně-vzdělávací středisko. Během pěti let prošlo barokní jádro kláštera celkovou revitalizací.
Opravený klášter v Teplé
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„V první řadě má obnova zásadní význam pro Karlovarský kraj - je to největší dotace na kulturní památku, jakou kdy získal. Budeme se proto snažit udělat vše pro to, aby se klášter co nejdřív zaplnil turisty. Význam ale má i pro školy. Je nutné, aby děti věděly co se tu dělo. V tomto objektu bývala kasárna, když jsem tu byla ve svých sedmi letech, divila jsem se, co je tady za chlév, kde pobíhají kohouti a prasata. A nyní? Je to krásný klášter, který bude sloužit svému původnímu významu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) při příležitosti ukončení oprav.  

Z evropských fondů se na obnovu kláštera podařilo získat 425 milionů, zbylé prostředky zajistil stát. Veřejnost bude mít poprvé v historii možnost navštívit i štolový systém v podzemí konventu. „Návštěvníci budou moct poprvé vidět jedinečné štoly, kterými protéká říčka Teplá a které udržují klima celého objektu. Takový systém odvodňovacích kanálů nikde jinde nenajdete,“ popsal manažer projektu Václav Maršík.  

Video Pětiletá rekonstrukce vyšla na půl miliardy
video

Pětiletá rekonstrukce vyšla na půl miliardy

Unikátní je i způsob zapojení moderních technologií do obnovy. „Budovy jako takové jsou historické a jsou velice cenné, ale zároveň jsou vybaveny nejmodernější technologií, jakou dnes lze ve stavebnictví použít. A to nejen z hlediska elektroniky, ale i dalších věcí,“ dodal manažer.   

Kulturně-vzdělávací středisko Hroznatova akademie se otevře 1. července. Návštěvníci se budou moct vydat na volně přístupnou naučnou stezku v areálu kláštera nebo do expozice mapující archeologický průzkum. Středisko nabídne i prostor pro vzdělávací semináře a kongresy, spolupracovat bude i s uměleckými školami nebo Univerzitou Palackého v Olomouci.   

Klášter v Teplé založil v roce 1193 blahoslavený Hroznata. Po staletí býval centrem vzdělanosti i důležitým hospodářským subjektem. V roce 1950 byl ale stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil 28 let jako kasárna Československé lidové armády. Pouze kostel a knihovna byly od roku 1958 zpřístupněny. Po odchodu armády pak budovy chátraly. Teprve v roce 1990 byl klášter navrácen řádu premonstrátů.