S vozíkem rovnou na úřad. Radnice v Brně-Jundrově bude bezbariérová

Nový bezbariérový nájezd ulehčí návštěvu radnice handicapovaným v Brně-Jundrově. Zatím jim tam s vjezdem musí pomáhat úředníci. Díky nové plošině se ale v dubnu zařadí Jundrov mezi dalších patnáct brněnských úřadů městských částí s bezbariérovým přístupem. Přizpůsobení vjezdu vozíčkářům ale není vždy jednoduché, úpravy budov totiž často památkáři nepovolí.

Vozíčkářům pomáhají do budovy sami úředníci
Zdroj: ČT24

Radnici v brněnském Jundrově navštěvuje i Šárka Sedláčková. Kvůli několika schodům u hlavního vchodu se ale sama dovnitř nedostane. „Bez pomoci bych se tam určitě nedostala, není tu ani možnost, jak ji přivolat, jediná je mít na úředníky číslo,“ popsala překážku Sedláčková, která trpí mozkovou obrnou.

Úředníci nejen jí, ale i ostatním handicapovaným osobně pomáhají. Od dubna je ale Sedláčková bude potřebovat až u přepážky. Před vstupem do úřadu totiž vznikne nová plošina. „Schody zmizí a bude tu dlouhá rampa a bezbariérový nájezd povede podél zdi,“ popsala plánované změny starostka městské části Jundrov Ivana Fajnorová (SZ).

Video O novém nájezdu hovoří starostka Fajnorová
video

O novém nájezdu hovoří starostka Fajnorová

Jundrov nestihl dotaci včas vyčerpat

Na vybudování konstrukce požádala městská část o dotaci. Město Brno jí půlmilionový příspěvek poskytlo. Jenomže hrozilo, že Jundrov bude muset finance vrátit. Peníze totiž měl vyčerpat do konce roku. „Vypsali jsme dvě výběrová řízení, ale nikdo se nám nepřihlásil,“ uvedla starostka. Vedení Jundrova proto požádalo město Brno, které jim příspěvek poskytlo, aby jej nemuselo vracet, a už vypsalo i další řízení. „Podle nových informací má o něj zájem 16 firem,“ dodala Fajnorová.

V Brně na jundrovské radnici a sedmi jiných musí handicapovaným pomáhat úředníci, v šesti dalších se pak vozíčkáři dostanou jen do několika kanceláří. Problémové jsou často staré budovy. „Většinou se je radnice snaží upravit, ale památkáři je nenechají opravit,“ shrnula předsedkyně Svazu tělesně postižených Brno Miroslava Ptáčková. Problémy mají ale handicapovaní i mimo Brno, třeba ve Vyškově nebo v Blansku. Právě tam nemají rampy nebo výtahy kvůli tomu, že sídlí ve staré budově.