Zlín připravuje demolici čtvrt století starého torza obchodního centra

Nedokončené obchodní centrum ve Zlíně půjde k zemi. Torzo betonové budovy se tyčí na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy už čtvrt století. Nyní město vypsalo veřejnou zakázku na demolici. Bourání budovy začne na jaře a vyjde na zhruba dvacet milionů korun. Co by mohlo stát na jejím místě, budou místní vybírat v chystané anketě.

Video Studio 6
video

Studio 6

Do okolí betonového torza zatím nákladní auta vozí zeminu. Ta bude sloužit k zasypání kráteru o velikosti fotbalového hřiště, který v místě nedostavěného centra vznikne. „Začalo se stavět před převratem. Těšili jsme se, že ho budeme mít, ale k tomu nedošlo,“ řekl František Pokorný, který pracuje jako domovník v největším zlínském paneláku hned vedle. 

Největší měl být také obchodní dům na tehdejším gottwaldovském sídlišti. Nedočkal se ale ani střechy a léta chátral. Jeho plánovanou demolici komplikovaly složité vlastnické vztahy a budovu nakonec před dvěma lety odkoupilo město za zhruba padesát milionů. Koupi objektu ale muselo řešit s majitelem i rakouskou bankou, u které byl zastaven. Opozice tenkrát cenu kritizovala, podle radních ale byla nejnižší, která byla pro prodejce přijatelná. Původní majitel, rakouská společnost EKZ, totiž požadoval částku devadesáti milionů.

Minimálně dalších dvacet milionů vynaloží vedení města na zbourání. Budova se totiž bude rozebírat. „K odstřelu rozhodně nedojde,“ potvrdil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. O využití získané volné plochy se ještě stále debatuje. Zatímco někteří obyvatelé Jižních Svahů by tam chtěli sportoviště, jiní zase polikliniku. Své názory budou moci všichni vyjádřit v chystané anketě, která bude na webu města.