Praha připravuje dražší parkování. O návrhu budou jednat radní

Cena roční parkovací karty se má v Praze zvýšit na tisíc dvě stě korun. Dosud si rezidenti mohli kartu koupit o pět set korun levněji. Vyplývá to z materiálu, který projednal magistrátní výbor dopravy. Ceník musí ještě schválit pražští radní. Nové zóny by měly od dubna začít postupně fungovat v Praze 4, 5, 6, 8, 9 a části Prahy 12. V současné době fungují zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a 16.

„Tento ceník byl v tuto chvíli vytvořen jako materiál pro radu a projde připomínkovým řízením,“ řekl na jednání výboru Miroslav Čadský, magistrátní specialista rozvoje a organizace dopravy.

Cena parkovného bude v městských částech, na jejichž celém území platí zóny, 1200 korun, senioři nad šedesát pět let zaplatí 800 korun ročně. Pokud je parkovné zavedeno pouze v části území dané městské části, zaplatí lidé 600 korun, senioři 400 korun. Podle Čadského se budou moci lidé například v Praze 5 a 8 rozhodnout, zda si koupí kartu pro celou městskou část, nebo jen pro část jejího území.

Podnikatelé, kteří budou chtít v modré zóně parkovat, pak zaplatí od dvaceti čtyř do třiceti šesti tisíc korun, podle konkrétního cenového pásma, které je na daném území platné. Cenová pásma jsou tři.

Ceník na jednání výboru kritizoval opoziční zastupitel Petr Bříza zvolený za TOP 09, kterému se nelíbí cena parkovného pro podnikatele. „Je to diskriminace živnostníků, kteří v dané městské části sídlí. My je zatěžujeme poměrně vysokou částkou ve chvíli, kdy nepotřebujeme řešit místa pro rezidenty,“ řekl na jednání.