Úřednice ze Zábřehu se učí čelit agresi klientů v kurzu sebeobrany

Úředníci čelí stále častěji verbálním i fyzickým útokům. Nejohroženější jsou pracovníci sociálních odborů a úřadů práce. Většinou jde navíc o ženy. Úřad práce eviduje ročně stovky slovních i desítky fyzických napadení. Chrání je různými bezpečnostními opatřeními. A některé radnice, například v Zábřehu, platí zaměstnancům kurzy sebeobrany. Ministerstvo vnitra chce zavést přestupek, který umožní trestat urážky úředníků vysokými pokutami.

Městský úřad v Zábřehu na Šumpersku nabídl úředníkům, aby kvůli častým střetům s agresivními klienty absolvovali kurz sebeobrany. „Cílem je seznámit úředníky se základy sebeobrany a pomoci jim získat také psychickou odolnost v konfliktních situacích,“ uvedla mluvčí zábřežské radnice Barbora Šmoldasová.

Kurz absolvovala i sociální pracovnice Veronika Kylarová. „Naši klienti si často připadají bezradní, zahnaní do úzkých. A mnozí pak neumí reagovat jinak, než právě agresí,“ popsala úřednice.

V dosahu nesmí být nůžky a těžítka

Kromě základních obranných chvatů se například učila, jak má vypadat její pracoviště. „Důležité je, aby v místě, kde sedí klient, nebyly v dosahu předměty, které by mohli použít jako zbraň – například nůžky, těžítka,“ uvedl instruktor sebeobrany Petr Sofka.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Zábřeh platí úředníkům kurz sebeobrany

K podobnému opatření se rozhodla koncem minulého roku například také radnice v České Lípě v Libereckém kraji. Do kurzu sebeobrany vyslala asi pětadvacet úřednic z odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Kurzy sebeobrany mohli absolvovat také zaměstnanci jihomoravské Kuřimi.

Asi největší stres zažívají pracovníci úřadů práce. Podle mluvčí Kateřiny Beránkové dochází nejčastěji k napadání pracovnic hmotné nouze a státní sociální podpory. „Bouchání do stolu, kopání do židlí, shazování počítačů, práskání dveřmi, to jsou projevy klientů, které jsou téměř na denním pořádku,“ uvedla mluvčí.

Úřednice musí snášet také velmi hrubé slovní urážky a vyhrožování. Jak si poradit v konkrétních krizových situacích, se učí na školeních, na pracovišti mají SOS tlačítka, pepřové spreje, ostrahu a další bezpečnostní opatření.

Za urážku úředníka pokuta až deset tisíc?

Některé závažné případy útoků a vyhrožování zabitím skončily u soudu. Za hrubé urážky úředníka by mohla brzy hrozit vysoká pokuta. Ministerstvo vnitra aktuálně připravuje novelu zákona, podle které by to měl být přestupek proti veřejnému pořádku s pokutou až deset tisíc korun.

Přestupek „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci“ se má vztahovat na soudce, policisty, ale také na úředníky na radnicích a zaměstnance úřadů práce. „Dotčené osoby jsou v intenzivním styku s občany, mnohdy i problematického chování, a čelí často urážkám či napadání z jejich strany, bez odpovídající zákonné ochrany,“ uvádí ministerstvo. Návrh prochází schvalováním ve sněmovně.