Osmdesátka na magistrále se nelíbí Praze 4 ani obyvatelům okolí

Návrat rychlostního limitu 80 km/h na úsek pražské Severojižní magistrály vyvolal kritiku radnice Prahy 4. Magistrát zdůvodnil zvýšení rychlosti z 50 km/h dostatečným odhlučněním okolí prostřednictvím stěn či nového povrchu vozovky. Podle městské části i některých obyvatel okolí magistrály se ale město unáhlilo, protože opatření ještě nejsou hotová.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: 80 na magistrále kritizuje Praha 4

Omezení rychlosti na 50 km/h s dodatkovou tabulkou „omezení hluku“ se na pražské magistrále mezi pankráckou křižovatkou a Jižní spojkou objevily v roce 2010 poté, co město prohrálo soud se skupinou obyvatel okolí magistrály. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) poukázal, že se od doby, kdy obyvatelé okolí magistrály žalovali město, leccos změnilo. „Byl tam dán tichý asfalt a podobně. To znamená, že tam došlo i k dalším technickým podmínkám,“ řekl.

Podle nich i současného vedení Prahy 4 ale důvody ke snížení rychlosti nepolevily. „Na jedné straně je vilová čtvrť Kačerov, na druhé straně je michelské sídliště, kde bydlí tisíce lidí. V některých ulicích, jako je Jihlavská, bydleli ještě dříve, než byla magistrála,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (SZ). Petr Dolínek naopak řekl, že v okolí úseku, kde je povoleno 80 km/h „není přímo u toho trvalá zástavba, jsou tam kanceláře“.

Radní Prahy 4 a představitelka sdružení lidí žijících v okolí magistrály Alžběta Rejchrtová (SZ) navíc namítla, že protihluková stěna oddělující magistrálu od zástavby v Michli stojí pouze na jedné straně magistrály. „Je nízká, domy jsou vysoké. Takže tyto domy účinek protihlukové stěny nepocítí,“ řekla. Vratislav Filler z iniciativy Auto*mat dodal, že konstrukce protihlukové stěny obzvláště škodí jednomu domu v Jihlavské ulici: „Protihluková zeď na něj hluk z magistrály odráží.“

Řidiči však i nyní musí při příjezdu do Prahy od dálnice D1 zpomalit podstatně dříve než před rokem 2010. Tehdy se jezdilo až na Nuselský most 70kilometrovou rychlostí, nyní začíná limit 50 km/h na Pankráci. V souvislosti s omezováním hluku klesla také povolená rychlost v ulici V Holešovičkách či na několika místech na Strakonické. Povolená „sedmdesátka“ naopak zůstala ve Wilsonově.