V Třebnouševsi budou po roce opět volby

Již třetí volby za rok a půl čekají obec Třebnouševes na Jičínsku. Rozhádané zastupitelstvo se rozpadlo, když se reprezentanti opozičního sdružení i jejich náhradníci vzdali mandátů, a počet zastupitelů tak klesl pod zákonem požadovaných pět členů. Podobným způsobem dospěla Třebnouševes k předčasným volbám před rokem. Tehdy zástupci sdružení, které nyní obec vede, odmítli složit zastupitelský slib.

Video Události v regionech: Třebnouševes čekají další předčasné volby
video

Události v regionech: Třebnouševes čekají další předčasné volby

Zastupitelé zvolení za sdružení Pro spokojenou obec i jejich náhradníci se vzdali mandátů na protest proti údajnému nedostatečnému poskytování informací o financích obce v čele se starostou Pavlem Zajícem.

Opozice tvrdí, že nedostala informace o hospodaření obecní hospody, vedení obce podle kritiků neinformovalo ani o některých investicích. „Pan Zajíc si dělá, co chce. Bez souhlasu zastupitelstva vytvořili projektovou dokumentaci na mateřskou školku. To je částka 570 tisíc,“ řekl bývalý opoziční zastupitel Miroslav Vojtíšek.

Starosta Pavel Zajíc odmítl, že by cokoli činil za zády zastupitelstva. Jde podle něj pouze o snahu dostat se do vedení obce. „Když se jim to nedaří, tak kolem sebe kopou,“ uvedl s tím, že v obci bylo i několik kontrol. „Ani kontrola z ministerstva vnitra u nás nic nenašla. Kontrolovali 30 paragrafů a měli jsme dvě malá pochybení,“ podotkl starosta Zajíc. Dodal, že za jeho vedení obec získala nové veřejné osvětlení a má otevřenou školku. Hospodaření obce ovšem po trestním oznámení kontrolního a finančního výboru zastupitelstva prověřuje také policie.

Nové volby, které budou po rozpadu zastupitelstva následovat, budou již třetí za rok a půl, z toho druhé mimořádné. V řádných volbách v říjnu 2014 vyhrálo sdružení Pro spokojenou obec, které získalo čtyři ze sedmi zastupitelských křesel. Sdružení nezávislých, představující tehdejší vedení obce, mělo skončit v opozici, avšak jeho členové odmítli složit zastupitelský slib. Konaly se tak druhé volby, kde již nezávislí vyhráli. Pavel Zajíc, kterého potom zastupitelé zvolili starostou, ale ve volbách mandát nezískal. Aby v zastupitelstvu usedl, museli nejdříve odstoupit dva jiní zastupitelé ze Sdružení nezávislých. Zastupitel Zdeněk Tomášek potom hájil postup sdružení tím, že „tak se to dělá“.

Termín nových voleb stanoví ministerstvo vnitra. Dokud nevznikne nové zastupitelstvo, musí Třebnouševes hospodařit v rozpočtovém provizoriu a také nemůže žádat o dotace.