V Krkonoších vyhlásili první lavinový stupeň, hrozí tam i pády stromů a větví

Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. „Za poslední dny napadlo na hřebenech Krkonoš 35 až 40 centimetrů sněhu,“ uvedl lavinový specialista horské služby Pavel Cingr. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje turisty před samovolným pádem větví či stromů, které zatěžuje sníh.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Sníh podle Cingra padal v době, kdy foukal silný vítr. Ten dosahoval v nárazech rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu. „Na závětrných místech je uloženo větší množství sněhu a vytvořily se tam sněhové polštáře,“ uvedl.

První lavinový stupeň je charakterizován dobře zpevněnou a stabilní sněhovou pokrývkou. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu.

Pozor na pád větví nebo stromů

Správa parku varovala návštěvníky před pohybem v lesích. „Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný. Upozorňujeme, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti, sledovat situaci v korunách stromů nad sebou a nevstupovat do potenciálně nebezpečných míst,“ uvedl mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.

Například na Luční boudě na hřebenech Krkonoš bylo ve čtvrtek ráno podle informací horské služby 45 centimetrů prachového sněhu, přitom v neděli tam ležela zhruba dvanácticentimetrová vrstva.

Podle meteorologů by v Královéhradeckém kraji mělo ve čtvrtek sněžit pouze ojediněle, občasné sněžení je hlášené na noc a na pátek.