Šlechtova restaurace ve Stromovce se konečně dočká oprav - nová bude i zahrada

Chátrající Šlechtova restaurace v pražské Stromovce se začne v polovině letošního roku rekonstruovat. Hlavní město chce nejpozději na začátku března vypsat výběrové řízení na dodavatele. Oprava památkově chráněné stavby, jejíž nejstarší část pochází z konce 17. století, vyjde magistrát na 150 milionů korun.

Šlechtova restaurace
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Původní odhady přitom počítaly s částkou čtvrt miliardy. Příliš nákladný projekt ale architekt dostal za úkol zjednodušit, ubude proto nákladných schodišť, výtahů i nadbytečného sociálního zařízení.

„Chceme tam udělat jednu kvalitnější restauraci, ta by měla být vevnitř. A pak chceme, aby tam byla taková restaurace, která bude cenově dostupná pro Pražany,“ uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Poslední krok, který ještě chybí, je schválení projektové dokumentace stavebním úřadem městské části Prahy 7. 

Spolu s restaurací by měla být obnovena i zahrada, která k ní přiléhá. Projekt nechá zpracovat Praha 7. „Naším cílem je opět propojit Královskou dvoranu s Královskou oborou a zajistit, aby byla zahrada co nejlépe architektonicky ztvárněna,“ uvedla již dříve radní městské části Lenka Burgerová.

Kromě nové výsadby by mělo v místě vzniknout i několik desítek míst v letních zahrádkách. Do původních míst se má vrátit také pódium nebo altán, který je teď uložen v depozitáři a bude se rekonstruovat. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Opravy mají vyjít na zhruba 150 milionů

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou, která nese jméno po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, celý objekt pak byl dostavěn v polovině 19. století. Václav Šlechta provozoval restauraci až do 2. sv. války, v 60. letech pak byla restaurace znárodněna a pro havarijní stav zrušena. Navíc ji postihly dva požáry i povodně v roce 2002. Podle radního Jana Wolfa by se tam znovu mohl vrátit život na konci roku 2017.