Jednorázovou show už ne, říká policie k rozsvěcování vánočního stromu v Praze

Rozhodnutí nerozsvěcet vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze jednorázově, ale místo toho několikrát za den, se podle pražské městské policie osvědčilo natolik, že by mohlo platit i v budoucnu. A to nezávisle na tom, jestli by aktuálně platila výstraha před možným teroristickým útokem, jako na konci listopadu 2015.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Rozsvěcení vánočního stromu už raději vícekrát, a ne jednorázovou show

Začátek adventu býval v předchozích letech na pražském Staroměstském náměstí tradičně spojen s velkou tlačenicí. Na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu tam totiž obvykle mířily desítky tisíc lidí, hlavně rodičů s dětmi.

V sobotu 28. listopadu 2015 se ale vánoční strom rozsvítil mnohem nenápadněji. Pod dojmem teroristických útoků v Paříži byla totiž slavnostní show zrušena a strom se rozzářil během dne hned několikrát, poprvé už dopoledne.

Podle ředitele pražské městské policie Eduarda Šustera se tak na náměstí sešlo v jednom okamžiku maximálně 5 tisíc lidí. „Pokud tam máte dvacet až třicet tisíc lidí, jakákoliv malichernost může vyvolat paniku, která vede ke zranění osob – a tomu jsme chtěli předejít,“ konstatoval.

Dříve si lidé stěžovali, teď je zpětná vazba pozitivní

V minulosti přitom po rozsvěcení stromu Praha evidovala stovky naštvaných reakcí občanů, že se buď na náměstí vůbec nedostali, nebo tam sice byli, ale nic neviděli, respektive že tam byla příliš velká tlačenice.

„Letos jsme měli naopak desítky pozitivních reakcí v tom smyslu, že to takhle lidem vyhovuje, že si i mimopražští můžou v klidu naplánovat návštěvu Staroměstského náměstí,“ uvedl Šuster.

Stejné ohlasy zaznamenal i pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). „Devadesáti procentům občanům, když jsme se ptali na Facebooku i na internetových stránkách, se to líbilo. A chtěli by, aby to takhle pokračovalo dál,“ řekl.

Strom by se proto i podle radního Hadravy měl na Staroměstském náměstí v budoucnu rozsvěcet opakovaně, jednorázová show není vhodná. „Navštívilo by to víc lidí a myslím, že by byli všichni spokojeni,“ dodal.