Od pondělního do úterního večera hrozí na jihozápadě republiky ledovka

Od pondělního večera se bude v Plzeňském a Jihočeském kraji tvořit nebezpečná ledovka. Během noci na úterý se mrznoucí srážky doprovázené ledovkou místy můžou objevit také na většině území Středočeského kraje i na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku na Vysočině. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pondělí taky silný nárazový vítr zastavil provoz kabinové lanovky na Ještěd.

Ledovka se může v jihozápadní části republiky tvořit pravděpodobně do úterního večera, meteorologové výstrahu zřejmě ještě upřesní podle momentálního vývoje počasí.

Silnice i chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by proto měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám. Motoristé mají sledovat aktuální dopravní zpravodajství.

Přelom roku přinesl po nezvykle teplém období kolem Vánoc výrazné ochlazení, kdy se teploty pohybují pod bodem mrazu i přes den, někde bude i sněžit. Mrazy ale dlouho nevydrží, během týdne se má podle předpovědi postupně oteplovat.

Boční vítr znovu zastavil lanovku na Ještěd

Silný nárazový vítr v pondělí znovu zastavil provoz kabinové lanovky na Ještěd. Boční vítr tam dopoledne přesahoval v nárazech 86 kilometrů v hodině, přípustných je přitom necelých 58 kilometrů za hodinu.

Podle přednosty lanovky Vladimíra Štěpána v pondělí stabilně foukal vítr rychlostí kolem 72 kilometrů za hodinu. Dopoledne lanovka nejezdila kvůli údržbě, v poledne už podle něj bylo jasné, že počasí nedovolí provoz zahájit ani odpoledne. Předpovědi nejsou příliš nadějné, dodal přednosta.

Silný vítr kabiny lanovky na Ještěd zastaví několikrát do roka. Nebezpečný je hlavně boční, který kabiny na lanech rozhoupává. Naposledy nejezdila lanovka na Silvestra do 15:30 odpoledne, kdy vítr v nárazech překračoval rychlost 108 kilometrů v hodině.

Největší nárazy větru zaznamenali na Ještědu předloni na přelomu ledna a února, kdy naměřili u horní stanice nárazy až 126 kilometrů za hodinu.