Ololoď nabízí výhled na historické jádro Olomouce z hladiny Moravy

Olomouc má poprvé v historii výletní loď. Město na řece Moravě zatím tok, který se vine historickým jádrem, k plavbám nevyužívalo. Sdružení Řeka Morava pro Olomouc bude takzvanou Ololoď provozovat až do 20. září každý den – jak pro školy, tak pro veřejnost. Záměr podporuje magistrát i Olomoucký kraj.

Ololoď je replikou plavidla, které dříve po Baťově kanále vozilo uhlí do továren. Během 45minutové plavby Olomoucí se cestující dozvědí o historii města i o tom, že Morava je zde tak čistá, že v ní žijí pstruzi.

Loď potřebuje i během poklidné plavby zkušeného kapitána. Šimon Pelikán má kapitánské zkoušky a nedávno se zúčastnil projektu, během kterého tým z Univerzity Palackého obeplul svět na historické plachetnici.

„Plavba je okořeněna o legendy, aby nebyla jen ve striktně historickém duchu,“ říká kapitán a průvodce v jedné osobě Šimon Pelikán.

Video Studio ČT24
video

Ololoď láká na plavbu historickým centrem Olomouce

Na sváteční plavby, které si mohou cestující zpříjemnit třeba svařákem, bude Ololoď vyplouvat až do Nového roku - každý den od deseti od rána do šesti do večera. Speciálních programů mohou po prázdninách využít i školy.