Policie zjišťuje, proč nastal výbuch v rodinném domě. Zemřeli tam tři lidé

Trosky po výbuchu a požáru rodinného domu v Českých Budějovicích, kde na Štědrý den zemřeli tři lidé, začal prohledávat policejní pes vycvičený na stopování látek urychlujících hoření. Policie dál vyslýchá svědky, sbírá stopy a snaží se zjistit, co se stalo. Pracovníci odborné firmy také celý den odstraňovali trosky z přilehlé ulice.

Vyšetřování příčin výbuchu domu v Lidické ulici v Českých Budějovicích
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Binter

Příčina požáru, který způsobil škodu dva miliony korun, stále není známá. Dům je částečně zdemolován, pracovníci odborné firmy po celý pátek odstraňovali trosky z ulice. Jak uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO), dopravní omezení včetně vyloučení trolejbusové dopravy v Lidické ulici by mělo trvat pravděpodobně do soboty.

„Na místo odpoledne přijela další firma s těžkou technikou na odstraňování sutin. Je pravděpodobné, že po odbagrování spadnou další zdi,“ řekl Svoboda. Místo pak podle něj bude předáno majitelce objektu. Na místě stále hlídkuje městská policie.

Video Události
video

Události: Policie vyšetřuje výbuch domu v Českých Budějovicích

Podle policejního mluvčího Miroslava Doubka policisté pokračovali v zajišťování dalších stop a důkazního materiálu. Vyslýchali také svědky, uvedl mluvčí. Totožnost obětí ani údaje o tom, zda šlo o členy jedné rodiny, policie s ohledem na pozůstalé, kterým byla poskytnuta psychologická pomoc, zatím nezveřejnila. Podle Doubka budou pro policejní vyšetřování důležité výsledky soudních pitev.

K výbuchu a následnému požáru garáže a poté celého přilehlého domu v Lidické ulici vyjížděli hasiči a policisté na Štědrý den krátce po poledni. Po uhašení garáže byla uvnitř nalezena mrtvola muže. Po dohašení a průzkumu celého domu našli hasiči další dvě ohořelá těla. Vzhledem k mohutnosti požáru policisté ulici uzavřeli a dopravu směřovali na objízdnou trasu. Lidé z okolních domů byli kvůli bezpečnosti do likvidace požáru vyzváni, aby opustili své domovy.

Čtvrteční výbuch v Českých Budějovicích se třemi mrtvými je nejhorší od exploze v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tehdy zahynulo šest lidí včetně tří dětí a sedmý člověk zemřel na následky zranění v prosinci 2014. Tragédii způsobil psychicky labilní muž, jenž se chtěl pomstít svému okolí a sám zahynul.