Za distribuci pervitinu dostali členové gangu z Ústecka tresty od podmínky po devět let

Tresty od tříleté podmínky po devět let vězení udělil ústecký krajský soud členům drogového gangu, který distribuoval pervitin v Ústeckém kraji, vyvážel ho i na Slovensku a do Belgie. Údajná hlava sedmičlenné skupiny Pavel Krok udržel status spolupracujícího obžalovaného a ve vězení má strávit sedm let.

Zdroj: ČTK/AP/Michael Probst Autor: Michael Probst

Skupina podle soudu organizovala distribuci drog nejméně od podzimu 2013 do konce loňského března, kdy ji zadržela Národní protidrogová centrála. Kriminalisté skupinu sledovali delší dobu, nasadili na ni i odposlechy.

Za hlavu gangu označil soud Pavla Kroka. Podle trestní sazby mu hrozilo 10 až 18 let vězení, soud trest snížil díky tomu, že Krok spolupracoval s policií.

„V přípravném řízení i před soudem přiznal trestnou činnost, rozkryl, kdo všechno se na ní podílel. Vypovídal i o trestné činnosti projednávaných v jiných věcech. Jedna z nich byla zdejším soudem skončena 4. prosince a ve spise je zaznamenáno, že přispěl k objasnění této věci,“ vysvětlila předsedkyně trestního senátu Jana Kurešová.

Členku skupiny, která fungovala jako kurýr, chytila německá policie

Soud mimořádně snížil trest i další obžalované Petře Tomáškovičové, které hrozilo také až 18 let vězení. Ve vězení má strávit pět a půl roku. Tomáškovičová působila jako kurýr, při jedné z cest ji zadržela německá policie. Soud při výměře trestu přihlédl především k hodnocení psychiatrů.

„V době konání skutků měla podle posudku snížené ovládací a rozpoznávací schopnosti. Navíc byla ve vztahu k Pavlu Krokovi submisivní, vzhlížela k němu a on nad ní měl významnou nadvládu,“ doplnila Kurešová.

Nejvyšší, devítiletý trest, vyměřil soud muži z Vietnamu, který podle obžaloby drogy dodával.

Drogy ukrývali do pracího prášku

Údajný gang tvořili z velké části členové jedné rodiny, někteří z nich byli trestáni už dříve. Obžalovaní, kteří pracovali jako kurýři, drogy na Slovensko a do Belgie převáželi v autě. Ukrývali je například v pracím prášku nebo pod čalouněním osobního auta. Právě tam při zásahu slovenští kriminalisté objevili 1,5 kilogramu pervitinu.

Podle obžaloby skupina na výrobě a distribuci drog vydělala miliony korun. Při akci nazvané Otakar policie objevila varnu drog, půl milionu korun, kradené auto a zbraně. Jeden z obžalovaných je prý pořizoval za drogy. Podle obžaloby tak získal asi dvě desítky granátů, pistole nebo samopal.

Část rozsudků je pravomocných. Proti trestům pro Kroka a Tomáškovičovou se na místě odvolala státní zástupkyně. V případě Kroka v jeho prospěch, v případě Tomáškovičové v její neprospěch.