Obviněný Rozbořil poprvé mluvil před zastupiteli, dál trvá na své nevině

Obviněný hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) vystoupil poprvé od začátku kauzy Vidkun před krajskými zastupiteli. V diskusi zopakoval, že je nevinný. O jeho odvolání se nehlasovalo, ve funkci hejtmana tak zůstává dál.

Jiří Rozbořil
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Rozbořil vysvětloval svou roli v kauze hned v úvodu jednání. Hejtman čelí obvinění, že nabízel úplatek policejnímu důstojníkovi Karlu Kadlecovi za to, že ovlivní vyšetřování přidělení dotací z Evropské unie na jezdecký areál v Olomouci na Lazcích. Řekl sice, že za tímto projektem na začátku stál, v době, kdy se dotace schvalovaly, ale ještě neměl žádnou pravomoc, jak by mohl jejich přidělení ovlivnit: „Nebyl jsem ani hejtmanem, ani zastupitelem.“

Na doplňující informace se hejtmana zeptali pouze dva opoziční zastupitelé. O žádná ostrá vyjádření ale nešlo. Ptali se, zda skutečně neudělal to, kvůli čemu ho policie vyšetřuje. Rozbořil zdůraznil, že nikomu žádný úplatek nenabízel.

„Nic z toho, z čeho jsem viněn, jsem nespáchal. Svědomí mám čisté,“ řekl zastupitelům. Zopakoval, že policejní odposlechy, kvůli nimž od poloviny října čelí trestnímu stíhání, neobsahují žádnou jeho nabídku na úplatek.

Video Zprávy
video

Rozbořil zůstává dál hejtmanem Olomouckého kraje

Opozice ctí presumpci neviny

Krajský předseda lidovců Ivo Slavotínek po jednání řekl, že opoziční zastupitelé z Koalice pro Olomoucký kraj na jednání nešli s požadavkem, aby hejtman rezignoval: „Vycházíme z presumpce neviny a uplatňujeme ji i v tomto případě. Chtěli jsme být z jeho strany ujištěni o tom, že ví, co dělá, když nerezignuje, a že má relevantní důvody domnívat se, že obvinění je bezdůvodné.“

Opozice bude vývoj ohledně hejtmanova obvinění dál sledovat. „Pokud by se ukázalo, že to, co pan hejtman říká, pravda není, tak pak je namístě hlasovat o jeho odvolání,“ podotkl Slavotínek. Hejtman zastupitelům řekl, že pokud bude v jeho případu nějaký vývoj, tak na to bude adekvátně reagovat.

Obvinění čelí i dva policisté a podnikatel

Hejtman si proti obvinění podal stížnost, kterou už podle něj zkoumá Nejvyšší státní zastupitelství. Na rozhodnutí ale nemá stanovenou žádnou lhůtu. „Je předpoklad, že stížnost bude vyřízena do dvou či tří měsíců,“ doplnil.

V takzvané olomoucké korupční kauze jsou kromě Rozbořila obviněni i dva vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj a vlivný podnikatel Ivan Kyselý. Rozbořil je jako jediný stíhaný na svobodě.

Kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, údajného ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zahájili zásah 13. října. Od té doby byly vyslechnuty desítky lidí.