Veletrhy získává Brno. Politici schválili kupní smlouvy, Němci dostanou přes půl miliardy

Brněnské veletrhy (BVV) získalo definitivně město. Zastupitelé schválili kupní smlouvy, Brno tak bude mít v držení 95 procent akcií společnosti. Dosavadnímu německému vlastníkovi Messe Düsseldorf zaplatí 8,3 milionu eur, což je zhruba 224 milionů korun. Navíc však musí splatit takzvanou podřízenou půjčku - zhruba 370 milionů.

„Budeme směřovat vše k tomu, abychom smlouvu mohli v úterý podepsat. Poté začneme komunikovat s managementem o tom, jak dále pokračovat ve směrování BVV. Považuji to za velký úspěch města, že získá pod kontrolu unikátní majetek v centru,“ okomentoval páteční rozhodnutí brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Právě primátor koncem října dohodl koupi BVV s německým vlastníkem. Město mělo na nákup akcií předkupní právo, v akciové společnosti Veletrhů Brno již vlastní 34 procent. Společnost Messe Düsseldorf avizovala zájem prodat svůj podíl ve veletrzích už v roce 2012.

Brnu by k ovládnutí firmy stačilo přikoupit 17 procent akcií, ovšem Němci nabídli k prodeji svůj „balík“ v celku - 61 procent. Veletrhy musí navíc dosavadnímu německému vlastníkovi splatit takzvanou podřízenou půjčku 13,7 milionu eur, v přepočtu 370 milionů korun.

Opozice chtěla podrobnější informace

O koupi brněnských veletrhů měli zastupitelé hlasovat už dříve, ale opozice si vyžádala podrobné informace o vyjednávání i kupních podmínkách. Hlasování se tedy odehrálo až na konci listopadu. Pro bylo 31 zastupitelů, dvacet se zdrželo. „Mrzí mě, že se z toho stalo politické téma, které rozdělilo koalici a opozici,“ okomentoval tehdy výsledek primátor Vokřál.

Hlasování se na listopadovém zasedání zdržel i bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD). „Beze sporu ten materiál neměl takové parametry, abychom pro něj mohli hlasovat. Nebyl projednán ve finančním výboru, nebyly tam srovnávací fotoanalýzy,“ řekl Onderka. Dodal ale, že podle něj při domlouvání odkupu akcií město postupovalo transparentně. 

Změny Veletrhů pod městskou správou

Vedení města už dříve prohlásilo, že ve výstavnictví chce v areálu pokračovat. Hodlá jej ale také více otevřít veřejnosti. „V prvním kroku využijeme pozemky kolem vozovny v Pisárkách. Plánuje se tam vybudování smyčky, která umožní lepší dopravní napojení západní části Brna,“ uvedl Vokřál. Dále by měla na pozemcích dopravního podniku a brněnských veletrhů vzniknout hasičká stanice.

„Chtěli bychom pozvat veřejnost, abychom se bavili, jak některé objekty - staré divadlo, starou poštu, oba historické pavilony - využít,“ dodal primátor. Doplnil, že budovy mají unikátní architektonickou hodnotu, ale pro výstavnictví se nehodí.