Za střelbu na auto a vyloupení večerky si Minařík odsedí 12,5 roku

Dvanáct a půl roku za mřížemi stráví jednadvacetiletý Lukáš Minařík za červnovou střelbu na auto a vyloupení večerky. Při střelbě zranil řidiče jedoucího lesem u brněnské městské části Žebětín. Kriminalisté pachatele zadrželi po čtyřech dnech na Slovensku. Původně mu hrozilo 20 let vězení. Rozsudek je nepravomocný.

Soudní síň
Zdroj: ČTK Autor: Třeštík Jan

Lukáš Minařík v pondělí u soudu svého činu litoval a označil jej za životní chybu. Uvedl, že v té době chtěl odjet ke známým na Slovensko, kde měl domluvené bydlení, protože nechtěl už dále žít u rodičů. A potřeboval peníze na cestu.

V červnu po ranní hádce vzal otci pistoli. Krátce po poledni pak vystřelil na projíždějící auto v lese nad městskou částí Žebětín. Řidič utrpěl jen lehké zranění, kulka prošla čelním sklem a sedadlem spolujezdce. Poté Minařík ohrožoval ještě další vůz.

Mladík řekl, že střílet nechtěl, pistole měla řidiče pouze zastrašit. Podle soudních znalců nebyla situace v rodině natolik závažná, aby jej přiměla k útěku. Psycholožka při vyšetření nezjistila ani žádné psychické poruchy.

Mladíka zadržela policie na Slovensku

Po střelbě byla kvůli bezpečnostním opatřením uzavřena cesta ze Žebětína na Ostrovačice. Na výjezdech z městské části pak policisté kontrolovali řidiče projíždějících aut. V okolí se pohybovali i ozbrojení policisté s automatickými puškami, kteří pátrali po útočníkovi. Spolu s nimi pročesávali okolí i psovodi a ze vzduchu jej kontroloval vrtulník.

O pár hodin později Minařík přepadl v brněnské čtvrti Bystrc obchod s potravinami. Prodavačku ohrožoval krátkou střelnou zbraní a požadoval hotovost. Vzal nakonec čtyři tisíce korun a tři krabičky cigaret. Poté odjel na Slovensko.

Tam jej zadrželi kriminalisté ve spolupráci se slovenskou policií. Jen pár hodin poté, co rodiče prostřednictvím policie a médií vyzvali pohřešovaného syna, aby se co nejdříve přihlásil. Minařík byl obžalován z loupeže, nebezpečného vyhrožování, nedovoleného ozbrojování a pokusu o vraždu.

Minařík měl podle slov svých kamarádů a známých práci a nevědí o tom, že by měl finanční problémy nebo potíže v rodině. Nevlastnil řidičský ani zbrojní průkaz. A nijak výrazně se neprojevoval.

Všem poslal omluvný dopis

Podle soudu se mladík dopustil pokusu o vraždu, loupeže, nebezpečného vyhrožování a nedovoleného ozbrojování. Minařík podle verdiktu jednal do značné míry plánovitě. „Je evidentní, že si vzal zbraň za účelem získání finančních prostředků prakticky za jakoukoliv cenu," uvedl soudce Aleš Novotný. Kdyby si chtěl narychlo opatřit peníze, mohl například prodat nebo zastavit nějaké movité věci.

Obžalovaný ještě před soudním líčením dobrovolně uhradil škodu, kterou způsobil večerce ve výši zhruba tří tisíc korun. Státní zástupce Ivan Hrazdíra pro něj požadoval trest v délce 12 let a zařazení do věznice s mírnějším režimem. Jako polehčující okolnost uvedl věk a také to, že všem poškozeným poslal omluvný dopis. Původně Minaříkovi hrozilo 20 let.

Rozsudek je zatím nepravomocný. „V tuto chvíli se vyjadřovat nebudu, akorát zvážíme podání opravného prostředku. To se ale poradím s klientem,“ uvedl Minaříkův obhájce Zdeněk Žalud. Na podání odvolání má mladík osm dní od doručení rozsudku.