Praha má tuto zimu jen dvě ubytovny pro bezdomovce

Praha má oproti loňskému roku o 200 lůžek v ubytovnách pro lidi bez domova méně. Zatímco loni fungovala v zimních měsících čtyři taková zařízení, letos jsou v provozu dvě. Další dvě soukromé ubytovny se totiž nepodařilo pronajmout. V záloze jsou tak připravené vytápěné stany s kapacitou až 250 míst.

Video Podle odhadů odborníků žije v Praze až 4500 lidí bez domova
video

Podle odhadů odborníků žije v Praze až 4500 lidí bez domova

„Letos bude o dvě ubytovny méně. Nepodařilo se nám nasmlouvat další ubytovny se soukromníky,“ uvedl ředitel odboru zdravotnictví a sociální péče Tomáš Klinecký. Podle něj ale připravené kapacity budou stačit, v případě potřeby se zruší poplatek za přenocování na lodi Hermes a postaví se vytápěné stany s kapacitou až 250 míst.

Podle zastupitelky Ireny Ropkové (ČSSD), která měla sociální oblast na starosti před svým odvoláním z rady, by Praha měla mít zimní noclehárny ve vlastnictví. Hlavní město jedná například o odkupu ubytovny v Michli.

V Praze jsou teď v provozu dvě noclehárny: v Michli a na Vackově v Praze 3. Dohromady mají 200 lůžek. „Mají možnost tady vyčerpat hygienu, dostávají mýdlo, šampón, jednorázové utěrky. Plus každý při vstupu dostane deku,“ popisuje koordinátorka střediska na Vackově Klára Merlíčková. Na Vackově je v posledních dnech kapacita naplněná. Pro lidi, kteří se sem nevejdou, je ale připravených dalších 250 míst na lodi Hermes, která bezdomovcům slouží celoročně.

Minulou zimu fungovaly noclehárny ještě ve Vysočanech a Hostivaři. Všechna čtyři zařízení dohromady poskytla přes 35 tisíc noclehů: magistrát za ubytování a další služby pro bezdomovce zaplatil zhruba 10,8 milionu korun.

Podle odhadů odborníků žije v Praze 4000 až 4500 lidí bez domova, 80 procent z nich jsou muži. Jen necelá třetina bezdomovců má v Praze trvalé bydliště, každý desátý je cizinec, nejčastěji ze Slovenska. Ubytovny využívá asi 80 procent z nich, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli psům, se kterými do center nesmí, nebo alkoholu, který v nich je zakázaný.