V Českých Budějovicích vybuchl plyn - město připravuje náhradní ubytování pro nájemníky

V obytném domě v Českých Budějovicích vybuchl v neděli dopoledne plyn. Jeden muž při tom utrpěl popáleniny, nikdo další zraněn nebyl. Výbuch poškodil několik bytů, město proto zajišťuje jejich obyvatelům náhradní ubytování.

Dům, kde plyn vybuchl, je v ulici U Tří lvů poblíž Vrchlického nábřeží. Podle hasičů tam ve druhém podlaží vybuchla tlaková plynová láhev. „Popáleniny utrpěl obyvatel bytu, který se pokusil láhev se vzníceným unikajícím plynem vyhodit oknem ven na ulici. Láhev však vybuchla ještě v bytě. Výbuch poničil vnitřní dělicí příčky i některé nosné zdi,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Obyvatelé domu se evakuovali sami ještě před příjezdem hasičů.

Okolnosti události a příčina výbuchu jsou předmětem vyšetřování. Statik na místě neštěstí zjišťoval rozsah poškození domu. „Vzhledem k výši škody, která je odhadovaná na částku vyšší než půl milionu korun, další prověřování události v trestně právní rovině převzali českobudějovičtí kriminalisté,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek.

Mladší muž podle mluvčí záchranářů Petry Kafkové utrpěl středně závažné popáleniny zhruba na 20 procentech těla. „Muž byl převezen do nemocnice, není ohrožen na životě,“ uvedla mluvčí.

Podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody (ANO) byly výbuchem poškozeny čtyři byty. „Tlaková vlna vyrazila okna i s rámy. Poškozena jsou také okna protější budovy a několika automobilů zaparkovaných před domem,“ řekl Svoboda. 

Město podle něj zajistilo na několik dnů nájemníkům nouzové náhradní ubytování v nedalekém penzionu. Správa městských domů navíc začíná připravovat pro nájemníky městské byty, protože oprava poškozeného domu podle primátora potrvá delší dobu.