Jako by Dvůr Králové ročně vyhazoval 5 milionů - z potrubí uniká 63 procent vody

Z vodovodu ve Dvoře Králové nad Labem unikají do země téměř dvě třetiny pitné vody. Ztráty hradí občané. Město navíc nedávno muselo zaplatit téměř sto milionů korun za předčasné ukončení pronájmu obecního vodovodu.

Video Studio ČT24
video

Dvě třetiny vody se ve Dvoře Králové nad Labem z vodovodního potrubí ztrácejí

Příčinou velkých ztrát vody z potrubí ve Dvoře Králové nad Labem je zřejmě jeho velmi špatný technický stav. Nově vzniklá městská společnost, která obecní vodovod převzala od soukromého nájemce a provozovatele, teď spočítala, že z vodovodu se ztrácí 63 procent pitné vody.

Za její čerpání a úpravu přitom vodárny zaplatí skoro pět milionů korun ročně. Celostátní průměr ztrát vody se pohybuje do dvaceti procent a například z dobře opraveného a provozovaného vodovodu v Plzni se ztrácí jen osm procent vody.

Vodovod ve Dvoře Králové nad Labem radnice začátkem 90. let pronajala soukromé firmě. Město si před třemi lety muselo „svůj“ vodovod paradoxně zase vykoupit zpět.

Za to, že podnikatel Zdeněk Kouba mladší dobrovolně odstoupí od smlouvy několik let před jejím vypršením, mu radnice zaplatila 85 milionů korun. Náklady na opravu vodovodu teď přijdou možná na stovky milionů korun.